EN

23.11.2022, 12:46 Wersja do druku

Białystok. W piątek i w niedzielę Pracownia Teatralna zaprasza na spektakl niezależnego białoruskiego teatru EX TEMPORE

Pracownia Teatralna zaprasza na osobliwe i niezwykłe wydarzenie artystyczne w wykonaniu niezależnego białoruskiego teatru EX TEMPORE. Monodram pt.: „Zeszyt pierwszy. Zemsta.” na podstawie książki W. Szarego pt.: „INVICTUS” będzie można zobaczyć 25 i 27 listopada.

fot. mat. organizatora

Fundacja zaprasza do swojego teatralnego domu, gdzie odbędzie się pokaz monodramu, połączony z panelem dyskusyjnym i warsztatami. Po raz pierwszy mieszkańcy Białegostoku będą mięli okazję zobaczyć osobliwe i niezwykłe wydarzenie artystyczne w wykonaniu niezależnego białoruskiego teatru EX TEMPORE: monodram pt.: „Zeszyt pierwszy. Zemsta.” na podstawie książki W. Szarego pt.: „INVICTUS”.

Teatr EX TEMPORE to arcy mistrzowie sceny. Kuglarze, pieśniarze, szermierze, akrobaci, poeci słowa. Architekci sceny, którzy swoje spektakle budują poprzez połączenie wielu kierunków sztuki teatralnej. Korzystają ze środków teatru klasycznego, ulicznego, performance’u, kabaretu, burleski, teatru absurdu. Sami, swoje niezwykłe działania sceniczne, określają mianem „Freak Theatre”. Jest to określenie teatru postmodernistycznego z elementami metamodernizmu - dzięki temu mają nieograniczoną formę wypowiedzi artystycznej.

- Cieszymy się, że na miejsce jej prezentacji wybrali właśnie Pracownię Teatralną - mówi Paweł Żuk, Członek Zarządu Fundacji Pracownia Teatralna.

W. Szary określa swoją książkę mianem mrocznej, historycznej fantastyki. Tekst i spektakl rzuca nowe spojrzenie na dzieje Białorusi i Polski. Zarówno te najnowsze z ostatnich wyborów na Białorusi jak też z czasami Powstania Styczniowego. Historia opowiadana jest z perspektywy zwykłych obywateli, którzy uczestniczyli i uczestniczą w tych wydarzeniach, a nie z perspektywy autorytetów, czy znanych historycznych postaci.

- Jednym z głównych celów statutowych założonej przez nas Fundacji było wspieranie młodych artystów i stworzenie przestrzeni, w której mogliby realizować swoje projekty. Nasze miasto obfituje w kreatywnych, ciekawych i nietuzinkowych ludzi którzy mają potrzebę czynnego zajmowania się sztuką, często teatralną - mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska, Prezes Fundacji Pracownia Teatralna.

Co roku wielu absolwentów białostockiej Filii Akademii Teatralnej decyduje się na pozostanie w naszym mieście, by tu mieszkać, pracować i tworzyć. To m.in. z myślą o nich na mapie Białegostoku powstało takie miejsce jak Pracownia Teatralna, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać, doskonalić i prezentować swoje spektakle, projekty i całą artystyczną twórczość.

- To budujące, jak kadra napełnia nasz dom przy Mickiewicza swoją energią, pomysłowością, talentami i radością. Nasi edukatorzy teatralni dzielą się swoją wiedzą ucząc na warsztatach aktorskich, wokalnych i ruchowych - dzieci, młodzież i dorosłych.” - dodaje Justyna Godlewska-Kruczkowska, Prezes Fundacji Pracownia Teatralna.

Twórcy Pracowni informują, że jeszcze w tym roku zapraszają na dwa przedstawienia, które zostały zrealizowane dzięki stypendium Prezydenta Miasta dla młodych twórców. „Granica”, w reżyserii Antona Ilyina, to propozycja dla widzów dorosłych, a „Przygody (z) Pozytywki” w realizacji Karoliny Mazurek, to spektakl dla młodego widza.

- Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć przestrzeń, w której ci młodzi, wspaniali ludzie mogą realizować swoje projekty, przeprowadzać próby, organizować wydarzenia, które rozwijając ich samych, ubogacają życie kulturalne miasta i województwa – mów Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Paweł Żuk nie kryje radości z faktu, iż Pracownia stała się miejscem otwartym nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla artystów zza wschodniej granicy Polski.

- Aktualnie żyjemy w czasach, w których sytuacja polityczna zmusza wielu ludzi sztuki do ucieczki z kraju. Jesteśmy zaszczyceni, że jako Fundacja możemy pomagać również im i gościć twórców z Ukrainy i Białorusi - dodaje Paweł Żuk.

Opłata za udział w wydarzeniu teatru EX TEMPORE 25 (godz. 18:30) oraz 27 listopada (godz. 17:30) wynosi 30 zł i będzie ją można uiścić przed wejściem na wydarzenie. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany artystom.

Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacji miejsc można dokonać poprzez wysłanie maila na [email protected] lub poprzez wiadomość na Facebooku i Instagramie.

Pracownia Teatralna. Justyna Godlewska i Przyjaciele to fundacja założona przez Justynę Godlewską-Kruczkowską oraz Pawła Żuka w marcu tego roku. Pracownia to klimatyczne wnętrza osiemdziesięciopięcioletniego budynku, stojącego przy ulicy Mickiewicza i przystosowanego do prowadzenia szerokorozumianej działalności artystycznej. Główne działania fundacji skierowane są do młodzieży, która pragnie pogłębiać, rozwijać i doskonalić swoje teatralne zainteresowania.

Pracownia prowadzi spotkania, zajęcia edukacji teatralnej, kursy, szkolenia; realizuje projekty mające na celu poszerzenie oferty kulturalnej i artystycznej Białegostoku.

Fundacja jest partnerem Szkoły Haliny i Jana Machulskich przy PO Assitej w Warszawie.

Źródło:

Materiał nadesłany