EN

28.05.2021, 14:46 Wersja do druku

Białystok. Rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej

Plenerowym pokazem filmu nawiązującego do twórczości Stanisława Lema "Test pilota Pirxa" z 1979 roku rozpocznie w piątek wieczorem 35. edycja Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza potrwa do 2 czerwca.

Organizatorem Dni Sztuki Współczesnej (DSW) jest Białostocki Ośrodek Kultury, to jedna z najstarszych kulturalnych imprez w mieście. Tegoroczne DSW to w sumie 11 wydarzeń: spektakle, filmy, dyskusja oraz wystawa.

Impreza rozpocznie się w piątek po zmroku na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury, gdzie w plenerowym kinie wyświetlony zostanie polsko-rosyjski film Marka Piestraka "Test pilota Pirxa".

Jak mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej DSW koordynatorka Katarzyna Kruszewska, w tym roku przypada 100. rocznica urodzin Lema, dlatego - jak podkreśliła - nie mogło zabraknąć nawiązań do jego twórczości podczas Dni Sztuki Współczesnej.

Lemowi poświęcone będzie jeszcze jedno wydarzenie - spektakl "Solaris. Wspomnienie z przyszłości" w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. "Spektakl prezentuje takie świeże spojrzenie na Lema stworzone przez młodych twórców" - dodała Kruszewska.

Tegoroczna edycja DSW opiera się głównie na spektaklach. "Większość spektakli, a jest ich siedem, dotyka tematyki teatralnego +me too+, czyli tematu, który przetoczył się przez media, przez social media w całym kraju i szerokim echem się odbił" - powiedziała Kruszewska.

Problem przemocy w teatrze porusza m.in. spektakl "No sex no solo" Teatru Komuna/Warszawa w reżyserii Agnieszki Jakimiak. Inną propozycją dotyczącą tematu przemocy będzie spektakl "Kowboje" Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, który reżyseruje Anna Smolar.

O przemocy, ale też poszukiwaniu własnej tożsamości, będzie opowiadał spektakl "Koniec z Eddym" Teatru Studio, który także reżyseruje Smolar. Spektakl oparty jest na książce Edouarda Louisa o tym samym tytule. To historia młodego geja, który wyjeżdża z małej miejscowości, gdzie doświadcza przemocy i próbuje się odciąć od przeszłości.

Ważnym wydarzeniem będzie też dyskusja, która zawsze towarzyszy DSW. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Teatr i przemoc. Przed nami rewolucja?". W dyskusji weźmie udział obok reżyserki Anny Smolar, aktorka Monika Jarosińska.

Wydarzenia DSW będą odbywać się w Kinie Forum, kawiarni Fama, Uniwersyteckim Centrum Kultury, a także w auli wydziału nauk o edukacji UWB.

Źródło:

PAP