EN

21.09.2020, 09:33 Wersja do druku

Białystok. Rozpoczął się Festiwal Kierunek Wschód

Transmisją polsko-białoruskiego spektaklu „Irańska konferencja” rozpoczął się w niedzielę wieczorem festiwal teatralny „Kierunek Wschód IV” w Białymstoku. Impreza potrwa do 2 października, spektakle polskich teatrów będzie można oglądać na żywo, zagranicznych – w transmisji online.

Organizatorem festiwalu, którego ideą jest prezentacja kultury pogranicza, jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Jak powiedziała PAP wicedyrektorka białostockiego teatru Martyna Zaniewska, festiwal to jedno z najważniejszych organizowanych przez teatr wydarzeń artystycznych. "Tegoroczna edycja to już czwarta okazja do spotkań białostockiej widowni z polskimi i zagranicznymi teatrami. Ze względu na trwający stan epidemii nie mogliśmy zaprosić zagranicznych zespołów, aby fizycznie zagościły na naszej scenie. Postanowiliśmy więc zmienić formułę festiwalu. W tym roku wydarzenie odbędzie się zarówno w tradycyjnej formie, jak i w wersji online" - dodała.

W tym roku będzie można obejrzeć spektakle teatrów z Polski - te prezentowane będą na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku oraz spektakle teatrów z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Białorusi i Litwy - których transmisję będzie można obejrzeć online, a także w lokalu Zmiana Klimatu.

Martyna Zaniewska: Program starano się zbudować w oparciu o prezentację twórczości artystów tworzących na pograniczach, jak Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, czy grupa wokalna Kairos z Lublina. "Wschodniość" będzie akcentowana także przez Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, a przede wszystkim poprzez prezentację online spektakli teatrów z zagranicy.

Zaniewska powiedziała, że program starano się zbudować w oparciu o prezentację twórczości artystów tworzących na pograniczach, jak Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, czy grupa wokalna Kairos z Lublina. Dodała, że "wschodniość" będzie akcentowana także przez Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, a przede wszystkim poprzez prezentację online spektakli teatrów z zagranicy.

Festiwal rozpoczęła transmisja spektaklu "Irańska konferencja" zrealizowanego wspólnie przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku i Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska na Białorusi. To spektakl na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa, który - jak informuje teatr - stawia pytanie "Mamy wolność wyboru czy jesteśmy zdeterminowani – całkowicie zależni od naszych genów i wychowania?".

W kolejnych dniach online będzie można obejrzeć m.in. nagrania spektaklu "Satysfakcja wg Kupca Weneckiego" Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie (Ukraina), a także przedstawienie "Trzech mężczyzn w krawatach i anioł Avto Varsimashvili - tragikomedię w jednym akcie (z nieprzewidywalnym zakończeniem)" Państwowego Teatru Dramatycznego Telavi im. Waży Pszavellego z Gruzji.

Natomiast na deskach teatru będzie można obejrzeć najnowsze spektakle Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, który zaprezentuje "Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza oraz Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, który pokaże "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego. Na zakończenie festiwalu, 2 października, wystąpią gospodarze - Teatr Dramatyczny w Białymstoku, który zagra spektakl "Samobójca".

W ramach festiwalu odbędzie się też koncert męskiego zespołu wokalnego Kairos z Lublina. To - jak powiedziała Zaniewska - "jedyny w Polsce męski zespół wokalny, który w swoim repertuarze jednocześnie prezentuje piękne śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej".

Festiwal "Kierunek Wschód IV sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa podlaskiego.

Źródło:

PAP