EN

20.09.2022, 09:20 Wersja do druku

Białystok. Projekty artystyczne, edukacyjne i inwestycyjne Teatru Dramatycznego

Projekt teatralny we współpracy z artystami z Ukrainy i Litwy, warsztaty teatralne dla nauczycieli, kolejne zeskanowane archiwalia i utworzenie dodatkowej przestrzeni teatralnej - znalazły się wśród projektów realizowanych w tym roku przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

W sumie w tym roku białostocki teatr zrealizuje sześć projektów, które otrzymały dofinansowanie z resortu kultury oraz budżetu województwa podlaskiego - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor teatru Piotr Półtorak. Pozyskano na nie - jak dodał dyrektor - ponad 1,1 mln zł.

Jednym z projektów, który był wysoko oceniony przez ministerstwo kultury jest projekt "Kierunek Ukraina" - powiedziała zastępca dyrektora teatru Martyna Zaniewska. Dodała, że jest on efektem nawiązanej podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód" współpracy z Akademickim Teatrem Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru w Kijowie. Dodała, że w ramach niego miał powstać polsko-ukraiński spektakl.

"Niestety, nasze plany zostały pokrzyżowane przez wojnę. Bardzo długo zastanawialiśmy się, co możemy w tej sytuacji, jakie mamy możliwości prawne, finansowe" - mówiła i dodała, że dzięki przychylności resortu kultury projekt będzie zrealizowany. Wyjaśniła, że dzięki nawiązanym kontaktom z twórcami z Ukrainy i Litwy powstanie przedstawienie w białostockim teatrze; premierę zaplanowano na grudzień.

W październiku rozpocznie się kolejna edycja festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód". Zaniewska mówiła, że w tym roku wystąpią wyłącznie artyści z zagranicy. Szczegóły mają być przedstawione na oddzielnej konferencji prasowej.

W tym roku teatr zdigitalizuje też kolejne archiwalia. Jak mówiła kierownik literacka teatru Jolanta Hinc-Mackiewicz, w poprzednich edycjach udało się zrobić ok. 21 tys. skanów różnych materiałów: zdjęć, afiszy, projektów, scenografii, recenzji. W obecnym, piątym etapie, do cyfrowego archiwum trafi kolejnych 7,7 tys. skanów materiałów z lat 2000-2010. Hinc-Mackiewicz zachęcała do zaglądania na stronę internetową cyfrowego archiwum mówiąc, że jest tam wiele materiałów nigdzie niedostępnych.

Teatr pozyskał tez pieniądze na realizację kolejnej edycji warsztatów "Teatr - Lubię To!" skierowanych do nauczycieli z województwa podlaskiego. Ta edycja będzie poświęcona tworzeniu oprawy plastycznej przedstawienia. Warsztaty składają się z części teoretycznej i praktycznej. W poniedziałek rozpoczęła się rekrutacja do projektu.

Jeden z projektów dotyczy też inwestycji. Chodzi o utworzenie dodatkowej przestrzeni teatralnej oraz modernizację pracowni warsztatowych. W ramach projektu "Scena za rzeką - etap I", wykonana zostanie dokumentacja techniczna, nie głównej siedziby teatru przy ul. Elektrycznej, która jest obecnie modernizowana, a budynku magazynowo-warsztatowego przy ul. Branickiego. Ma tam powstać scena na 200 widzów, a także zmodernizowane pracownie.

Obecny na konferencji marszałek województwa Artur Kosicki mówił, że wachlarz działań Teatru Dramatycznego jest bardzo duży, a zarząd w ostatnich latach podwoił swoje dofinansowanie na działania tej instytucji. Dodał też, że samorząd wspiera też przebudowę i modernizację zabytkowej siedziby teatru. Dodał, że to jedna ze sztandarowych inwestycji samorządu.

Zmodernizowana i przebudowana zabytkowa siedziba teatru ma być otwarta w 2024 roku. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 58 mln zł, prace budowlane mają kosztować 31,7 mln zł.

Źródło:

PAP

Autor:

Sylwia Wieczeryńska

Data publikacji oryginału:

19.09.2022

Wątki tematyczne