EN

29.12.2021, 13:43 Wersja do druku

Białystok. Osiem projektów edukacyjnych i artystycznych Teatru im. Węgierki

Inne aktualności

Płyta z psalmami ze spektaklu o bł. ks. Michale Sopoćce, nagrania poezji romantycznej, wyjazdy ze spektaklami do Gruzji i Armenii - to niektóre z projektów edukacyjnych i artystycznych zrealizowanych w 2021 roku przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

W środę na konferencji prasowej podsumowano realizację tegorocznych projektów. Jak mówił dyrektor teatru, Piotr Półtorak, na ich realizację udało się pozyskać środki z ministerstwa kultury i podlaskiego urzędu marszałkowskiego, w sumie ponad 1,5 mln zł na osiem projektów.

Półtorak wymienił wśród nich festiwal "Kierunek Wschód". To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych białostockiego teatru. W tym roku odbyła się jego piąta edycja, wystąpiły teatry z Polski, Gruzji, Białorusi i Armenii. Półtorak mówił, że w obecnej sytuacji politycznej z Białorusią, festiwal, nie mogąc faktycznie współpracować z instytucjonalnymi teatrami z tego kraju, nabiera nowego wymiaru.

Teatr wyjeżdżał też ze swoimi spektaklami do Gruzji i Armenii, co było możliwe dzięki współpracy z teatrami z tych krajów w ramach festiwalu "Kierunek Wschód". Półtorak mówił, że spektakle "Treny" i "Błoto" zostały odebrane przez tamtejszą publiczność bardzo pozytywnie.

Na początku roku 2022 ma się ukazać płyta "Sopoćko" z psalmami, które pojawiły się w spektaklu o bł. ks. Michale Sopoćce. Spektakl miał swoją premierę na deskach białostockiego teatru w ubiegłym roku. Jak mówił kompozytor Marek Kubik, nagrania do płyty już się zakończyły i - jak podkreślił - było to bardzo dużo pracy, bo projekt rozbudował się pod kątem muzycznym. "Zrobiła się z tego megaprodukcja muzyczna" - dodał.

Psalmy śpiewają aktorzy Teatru Dramatycznego przy akompaniamencie m.in. muzyków z orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na płycie znajdzie się czternaście utworów, kilka z nich będzie recytowanych.

"Udało się zbudować momentami takie małe magiczne dzieło" - mówił Kubik i podkreślił, że charakter utworów jest różnorodny, nie tylko hymnowy, ale też - na czym zależało kompozytorowi - mistyczny i refleksyjny. Płyta ukaże się w nakładzie tysiąca egzemplarzy, ma być też dostępne w internecie.

Wśród projektów edukacyjnych znalazły się skierowane do nauczycieli "Teatr - lubię to!" i do uczniów "Poezja - lubię to!".

W ramach zajęć dla nauczycieli wspólnie z aktorami białostockiego teatru przygotowali oni scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych: dla przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Jak mówiła aktorka Monika Zaborska, była to zupełnie nowa forma współpracy z nauczycielami, ale - jak podkreśliła - bardzo udana. Z przeprowadzonej ewaluacji projektu wynika, że - jak podkreślają badacze z Uniwersytetu w Białymstoku - "warsztaty robione z pasją i przyjmowane z pasją". Scenariusze można pobrać ze strony teatru, w wersji książkowej mają trafić do szkół w regionie.

Natomiast projekt "Poezja - lubię to" ma przybliżać młodzieży poezję. Jak mówił koordynator tego działania, aktor Teatru Dramatycznego Piotr Szekowski, na warsztat wzięto poezję romantyczną: Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Juliusza Słowackiego. "Materiały filozoficzne, bardzo impresyjne, nasycone metaforami, bardzo trudny kontekst społeczny, kulturowy, religijny, polityczny ówczesnych czasów i rozczytanie tej poezji bardzo dużej wiedzy wymaga" - mówił i dodał, że interpretacji utworów podjęli się aktorzy białostockiego teatru. Całość została nagrana i udostępniona w sieci.

Wśród innych projektów znalazła się digitalizacja kolejnych części archiwum teatru oraz zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego.

Teatr w tym roku, latem, rozpoczął też modernizację swojej siedziby. Inwestycja ma być gotowa na początku 2023 roku. Wstępnie oszacowano ją na 58 mln zł, teatr pozyskał środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych i z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne