Warsztaty dla tancerzy, choreografów, wystawy, realizacje premierowych spektakli będą efektem programu "Przestrzenie sztuki", którego realizację - po raz drugi - rozpoczęła Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.
Założenia przedsięwzięcia organizatorzy przedstawili w środę na konferencji prasowej w Białymstoku. Głównym celem programu jest szeroka promocja artystów, którzy nie są związani z dużymi instytucjami kultury, umożliwianie im podejmowania działań artystycznych, prezentacji własnych pomysłów.
"Ten program wspiera umiejętności i pokazuje projekty tancerzy niezależnych" - powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetta Bielecka.
Wspólnie z Operą i Filharmonią Podlaską "Przestrzenie Sztuki" organizuje Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Członek zarządu tego stowarzyszenia Karolina Garbacik poinformowała, że w ramach programu łącznie ma być zrealizowanych w Białymstoku oraz w Łomży i Bielsku Podlaskim 39 różnych projektów z dziedziny artystycznej, ale także przedsięwzięć edukacyjnych, społecznych, a nawet prozdrowotnych. Niektóre przedsięwzięcia - laboratorium dla choreografów - będą także zrealizowane we współpracy z podmiotami, które będą realizować "Przestrzenie sztuki" w Łodzi i Lublinie.
"(…) staraliśmy się, aby ten program szeroko docierał do środowiska tanecznego. Są tam projekty, które są skierowane do tancerzy i choreografów współczesnych, zajmujących się tańcem tradycyjnym, a także wiele projektów skierowanych do środowiska tańca street dance" - mówiła Garbacik.
Będzie sześć premierowych spektakli w formule krótko i długometrażowych. Kurator programu "Przestrzenie Sztuki" Wojciech Blaszko powiedział, że będzie m.in. przygotowana premiera spektaklu pt. "Trzech Budrysów" Adama Mickiewicza w interpretacji muzycznej Stanisława Moniuszki.
"Będzie to, wydaje mi, się projekt ciekawy i nowatorski, ponieważ będzie podzielony na trzy akty, w których zobaczymy tancerzy w połączeniu z raperem w pierwszym akcie, w kolejnym będzie to połączenia tancerza z beatbokserem oraz ze stand-upperem w ostatnim akcie" - wyjaśnił Blaszko. Tancerze - do tego i innych przedsięwzięć - będą wybrani w konkursach. Premiera jest zaplanowana na 2 grudnia.
W ramach przedsięwzięć edukacyjnych zaplanowano np. warsztaty z udziałem najlepszych tancerzy w Polsce, szkolenia dla tancerzy niezrzeszonych.
Niektóre konkursy otwarte dla tancerzy są już ogłoszone, informacje są zamieszczane na stronie Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Z zamieszczonych tam informacji wynika, że w najbliższy weekend odbędzie się wykład performatywny Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej pt. "Święto snów. O pracy ze snami w Tańcu". Poprowadzą oni także warsztaty tańca współczesnego "Taniec śniącego ciała". W dniach 2-4 września odbędą się także warsztaty "Tańce pogranicza wschodniego – folklor podlaskich Białorusinów". Trwa nabór uczestników.
Program "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego za pośrednictwem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.