EN

28.04.2023, 17:43 Wersja do druku

Białystok. OiFP z „Fryderykiem”

Płyta „Supraskie kantyki”, na której znajdują się nagrania kantyków z końca XVII wieku, wykonanych przez artystów Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Violetty Bieleckiej otrzymała Fryderyka 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

mat. wydawcy

Cieszymy się z tego wspaniałego wyróżnienia! Już dziś spieszymy z zapowiedzią, że koncert „Supraskich kantyków” zainauguruje 17 sierpnia 2023 r. Festiwal „Metastasio” w Supraślu. W załączeniu przesyłam zapowiedź tego wydarzenia i już dziś zachęcam do udziału. Dokładny program Festiwalu podamy podczas konferencji prasowej w czerwcu.

Inicjatorem i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest reżyser operowy Michał Znaniecki. Inspiracją dla realizatorów Festiwalu, którzy podjęli się budowania programu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski, które drukowane były w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów. Miało to miejsce w XVIII wieku, kiedy Metastasio był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Michał Znaniecki, zainspirowany tytułami przetłumaczonymi na język polski, zbudował bogaty program, który będzie rozwijany w kolejnych latach. Pierwsza edycja poświęcona zostanie mitowi „Kaina i Abla”.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się happeningi uliczne oparte na polskim tłumaczeniu oratorium „Śmierć Abla”, koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu chóru OiFP (płyta z nagraniami „Kantyków” otrzymała w tym roku nagrodę „Fryderyka” w kategorii „Album roku - muzyka dawna”), plenerowy spektakl teatralno-operowy „Metastasiana” oraz występ portugalskiego zespołu „Divino Sospiro”, który wykona inscenizowaną wersję oratorium „La morte d’Abel” autorstwa Pedro António Avondano. Program dopełni międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona postaci Metastasia, pokazy filmowe oraz warsztaty edukacyjne.

Powołanie do życia Festiwalu, to nie tylko stworzenie atrakcyjnej oferty kulturalno-turystycznej, ale powrót do tradycji wystawiania oper w teatrze zakonnym, o czym można przeczytać w tekstach źródłowych odnoszących się do historii miasta. To także pogłębienie naukowe, muzykologiczne i historyczne tematów związanych z postacią Metastasia w kontekście międzynarodowym. Główne zadanie festiwalu to wyciągnięcie na światło dzienne tłumaczeń na język polski librett autorstwa Metastasia i uczynienie z nich pełnowymiarowej inspiracji, w tym tej najważniejszej, czyli kompozytorskiej. Autorzy festiwalu za zadania stawiają sobie złożenie zamówień kompozytorskich u polskich artystów, by dopełnić dzieła Metastasia i stworzyć nową muzykę do tłumaczeń na język polski. Festiwal z założenia ma stać się wyjątkowy pod względem promocji tematyki jakiej dotyczy, ale także miasta i regionu. Stąd już na etapie jego planowania zakładamy, że publiczność przyjeżdżająca do Białegostoku będzie mogła korzystać z wiedzy regionalnego przewodnika, który podczas przejazdu z Białegostoku do Supraśla będzie opowiadać o historii miejsca. To także okazja do połączenia muzyki klasycznej z kulturą ludową regionu, która będzie miała podczas festiwalu swoje wyjątkowe miejsce. To wykorzystanie koronek lokalnych artystek do tworzenia kostiumów, to wykorzystanie potencjału regionalnej kuchni do tego, by opowiadać o zamiłowaniach kulinarnych polskich kompozytorów, a tym samym w niebanalny sposób zakorzeniać wiedzę, budować niepowtarzalną atmosferę i wyjątkową jakość.

Pomysł powrotu Metastasia do Supraśla to synergia pasji, entuzjazmu i twórczej wyobraźni Burmistrza Miasta Radosława Dobrowolskiego, Dyrektor OiFP Violetty Bieleckiej oraz reżysera Michała Znanieckiego. Dzięki temu projektowi, zespół operowy OiFP będzie mógł się zaprezentować w wyjątkowym przedsięwzięciu z pełnią swojej jakości i najwyższym artystycznym wymiarem.

Warto dodać, że Michał Znaniecki, na przestrzeni swojej 30-letniej kariery zawodowej stworzył na specjalne zamówienie Pergolesi Spontini Festival (Jesi) spektakl „Metastasiana”, który był okrzyknięty wydarzeniem roku, a pomysł ten wciąż jest kontynuowany. Takie doświadczenie jak i osobiste zaangażowanie reżysera pozwoli zbudować sieć między festiwalami i umocnić pozycję Supraśla jak i regionu na europejskiej scenie operowej oraz jako partnera kulturalnych projektów międzynarodowych, w szczególności takich, które posiadają wyjątkowy wymiar społeczny. 

Daty Festiwalu: 17-20 sierpnia 2023

Festiwal finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Partnerzy: Fundacja Jutropera, Włoski Instytut Kultury, Akademia Teatralna - Filia w Białymstoku, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu.

mat. teatru

***
Dziś, 28 kwietnia, na Dużą Scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej wraca uwielbiana przez publiczność „Wesoła Wdówka”.

Operetka Franza Lehára jest uznawana za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym niekwestionowanym przebojem Usta milczą, dusza śpiewa. Od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem. W roli głównej: Pierwsza Dama Polskiej Operetki, Grażyna Brodzińska.

Na spektakle zapraszamy w terminach:
28.04.2023, godz. 19.00
29.04.2023, godz. 19.00
30.04.2023, godz. 18.00
6.05.2023, godz. 19.00
7.05.2023, godz. 18.00
13.05.2023, godz. 19.00
14.05.2023, godz. 18.00
21.05.2023, godz. 18.00
3.06.2023, godz. 19.00
4.06.2023, godz. 18.00
10.06.2023, godz. 19.00
11.06.2023, godz. 18.00

W rocznicę urodzin patrona Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wyjątkowy koncert oratoryjny. 5 maja w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej usłyszymy kantaty mitologiczne Stanisława Moniuszki – Mildę i Nijołę, w wykonaniu orkiestry, chóru i wspaniałych solistów pod batutą Piotra Sułkowskiego. Muzyczny wieczór z Moniuszką w piątek o 19.00.

Kantaty Moniuszki
Koncert oratoryjny

Sala koncertowa ZSM | ul. Podleśna 2
5.05.2023 | godz. 19:00
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Piotr Sułkowski – dyrygent
Małgorzata Trojanowska – sopran
Anna Wolfinger – sopran
Roksana Wardenga – mezzosopran
Adam Sobierajski – tenor
Tomasz Rak – baryton
Violetta Bielecka – kierownik chóru

Program:
- Moniuszko – Mildakantata mitologiczna litewska na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę
- Moniuszko – Nijołakantata na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę

12 maja zapraszamy na koncert z prawykonaniem Nieszporów o Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski Pawła Łukaszewskiego. Na Dużej Scenie przy Odeskiej wystąpią wspaniali soliści: Anna Wolfinger i Martin Filipiak z towarzyszeniem orkiestry i chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Za pulpitem dyrygenckim Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. Dopełnieniem wieczoru będzie kompozycja Wojciecha Kilara Angelus, także inspirowana tematyką maryjną Zapraszamy w piątek na 19.00.

Nieszpory Łukaszewski
Koncert oratoryjny

Duża scena OiFP | Odeska 1
12.05.2023 | godz. 19:00
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Anna Wolfinger – sopran
Martin Filipiak – baryton
Violetta Bielecka – kierownik chóru

Program:
- Łukaszewski – Vesperae de Beata Maria Virgine Claromontana Regina Poloniae Nieszpory o Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polskina solistów, chór żeński, chór mieszany, organy i orkiestrę – prawykonanie (słowa: Jerzy Wojtczak-Szyszkowski)
- Kilar – Angelus

Źródło:

Materiał nadesłany