Teatralny spacer, pojedynki aktorskie, pokazy spektakli i musicalu, wystawy a także czytanie bajek – złożą się na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Białymstoku. Pięć instytucji, które na co dzień zajmują się teatrem, przygotowało wydarzenia w dniach 21-30 marca.
Inne aktualności
- Poznań. Filharmonicy ze statuetką International Classical Music Awards 19.03.2025 18:27
- Warszawa. Wspomnienie Stanisława Brudnego w Międzynarodowy Dzień Teatru w STUDIO teatrgalerii 19.03.2025 16:40
- Warszawa. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru bilety do Teatru Komedia za 100 groszy 19.03.2025 16:33
- Kraków. „Magiczna rana” na podstawie powieści Doroty Masłowskiej – na scenie MOS 19.03.2025 16:26
- Warszawa. NIMiT: 32 zadania otrzymały dofinansowanie w programie Taniec 19.03.2025 16:25
-
Warszawa. Ostatnie marzenie Emiliana Kamińskiego zrealizowane 19.03.2025 15:37
- Sopot. „Braunek. Biografia”. Spotkanie autorskie z Joanną Podsadecką w Sopotece 19.03.2025 15:22
-
Łódź. Teatr Pinokio: jeden weekend, dwie premiery! 19.03.2025 15:19
- Bydgoszcz. Teatr Polski z dofinansowaniem MKiDN na realizację projektu „Sztuka wyrażania" 19.03.2025 15:15
- Lublin. Prof. Wojciech Kaczmarek o Leszku Mądziku: dla niego celem było światło, a nie ciemność 19.03.2025 14:22
- Bydgoszcz. Weekend z „Madamą Butterfly” w Operze Nova. Od 18 lat na afiszu 19.03.2025 13:47
- Poznań. Spektakl „Louder is Not Always Clearer” z Walii w CK Zamek 19.03.2025 13:31
- Kraków. Teatr Figur zaprasza na spektakle dla najmłodszych 19.03.2025 13:20
- Poznań. Osobista historia. Spektakl Hany Umedy „Rapeflower” w Pawilonie 19.03.2025 13:12
Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca. W Białymstoku obchody potrwają ponad tydzień, wspólną ofertę przygotowały: Teatr Dramatyczny im. Węgierki w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Opera i Filharmonia Podlaska, Nie Teatr oraz białostocka filia Akademii Teatralnej Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
"To przede wszystkim jest święto tych, którzy do teatru chodzą i lubią teatr" - mówił w środę na konferencji prasowej, która odbyła się przy rzeźbie "Maska" w Białymstoku, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego ds. merytorycznych, Marek Tyszkiewicz. Podkreślił, że po kilku latach przerwy teatralne instytucje wracają do idei wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru. Wydarzeniem, które połączyło wszystkie instytucje jest zaplanowany spacer teatralny.
Spacer oficjalnie otworzy obchody w sobotę w południe. Rozpocznie się przed remontowaną siedzibą Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, a następnie barwny korowód ma przejść ulicami miasta. Tyszkiewicz powiedział, że będzie to "opowieść pełna anegdot o instytucjach, które są związane z teatrem. Będzie można zajrzeć m.in. za kulisy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz do Piwnicy Lalek w Białostockim Teatrze Lalek".
Teatr Dramatyczny w ramach obchodów przygotował specjalną zniżkę na bilety, która będzie dostępna 20 marca. Pokaże kilka spektakli: "Tschick", "Dekameron", "Wszystko w rodzinie", a także "Leon i Matylda". We wtorek, 25 marca, aktorzy Teatru Dramatycznego zmierzą się w artystycznych pojedynkach w Zmianie Klimatu. Na najmłodszych czekają dwie odsłony czytania bajek przez aktorów, a także premierowe pokazy spektaklu "Kto pierwszy w las".
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na pokazy musicalu "Vesper", który na początku marca miał swoją światową prapremierę. W repertuarze znalazły się też koncerty "TraLaLa - czyli w kręgu polskiej liryki wokalnej".
Białostocki Teatr Lalek obchody rozpocznie 21 marca, gdy przypada Światowy Dzień Lalkarstwa. Najmłodsi będą mogli zobaczyć spektakl "Misiaczek", który - jak mówił dyrektor BTL Jacek Malinowski - w kwietniu zostanie zagrany 400-setny. Na scenę wraca też "Hulajgęba" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" oraz fragmentów dziennika i refleksji autora rozrzuconych we "Wspomnieniach Polskich" oraz "Rozmowach z Gombrowiczem".
Do akcji dołączyła też najmłodsza scena teatralna w mieście, Nie Teatr, który działa od czterech lat. Będzie można zobaczyć m.in. "Halo, tu Bielicka. Czyli być jak Hanka", "Komedia z dreszczykiem" czy "Zapiski Oficera Armii Czerwonej".
Do odwiedzenia Teatru Szkolnego im. Wilkowskiego w filii Akademii Teatralnej zachęcała dziekan ds. kierunków ATB dr hab. Bernarda Bielenia. Będzie tam można zobaczyć dyplom studentów IV roku kierunku aktorstwa "Pupile", a także reżyserskie dyplomy studentek "Helena" i "Rzeka".
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w jednym z centrów handlowych będzie można obejrzeć wystawę teatralnych plakatów Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banach, a w sali wystawowej OiFP wystawę przygotowana z okazji 70-lecia filharmoników.