EN

20.03.2025, 10:13 Wersja do druku

Białystok. Miejskie sceny zapraszają na Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru. W tym czasie publiczność będzie miała okazję doświadczyć bogactwa różnorodnych form scenicznych. Na wyjątkowe wydarzenia zapraszają: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Nie Teatr, Białostocki Teatr Lalek oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku.

fot. mat. organizatora

Celem wspólnego przedsięwzięcia jest podkreślenie roli kultury i teatru w życiu miasta. Organizatorzy zapraszają białostoczan do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnego świętowania, w tym na wydarzenia bezpłatne, niebiletowane.

Białystok w roli głównej! Wyrusz w teatralną podróż ulicami miasta 

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru zainauguruje spacer teatralny po Białymstoku, który odbędzie się 22 marca. Przewodnikami będą Krzysztof Kropiwnicki i Paweł „Hulajnoga” Kalinowski z PTTK. Zbiórka punktualnie o 12:00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku), gdzie zostanie odczytane orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić najważniejsze sceny w mieście, spotkać się z artystami i poznać teatralne sekrety Białegostoku. Na trasie spaceru przewidziane są liczne niespodzianki.

Co jeszcze czeka białostoczan? 

Już w niedzielę, 23 marca zapraszamy najmłodszych na Bajkowy Poranek do Pijalni Czekolady Wedel. Wraz z Krzysztofem Ławniczakiem przeczytamy dzieciom książkę „Cuda w lesie”. Zaś we wtorek 25 marca spotykamy się na pojedynkach aktorskich w klubie „Zmiana Klimatu”, gdzie nasi aktorzy zmierzą się tworząc improwizowane scenki  – zaprasza Marek Tyszkiewicz, Zastępca Dyrektora ds. technicznych Teatru Dramatycznego. 

W ramach obchodów instytucja zaprasza w dniach 27–30 marca do Centrum Handlowego Hetmańska na wyjątkową wystawę plakatów Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha – grafików, którzy od 2013 roku tworzą afisze do spektakli Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Natomiast 30 marca aktorki: Agnieszka Możejko-Szekowska oraz Urszula Szmidt przeczytają w Pijalni Czekolady Wedel „Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko” Anity Ganeri.

A ponieważ 27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru, postanowiliśmy przygotować dla naszych widzów specjalny prezent. Tylko 20 marca bilety normalne na spektakle „Tschick” i „Dekameron” będzie można kupić z wyjątkowym rabatem – obniżką o dokładnie 27 zł, nawiązującą do daty naszego święta – dodaje Marek Tyszkiewicz.

„Tschick” w reżyserii Marka Gierszała to wzruszająca i humorystyczna historia o przyjaźni oraz dorastaniu, a „Dekameron” w reżyserii Igora Gorzkowskiego to zbiór zabawnych opowieści. Bilety w okazjonalnej cenie 43 zł na spektakle grane w dniach 21, 22 i 23 marca będą do kupienia tylko 20 marca od północy zarówno online (dramatyczny.pl), jak i w Kasie Teatru (ul. Suraska 1).  

W ramach wydarzenia odbędzie się pożegnanie z tytułem „Leon i Matylda” w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. 28, 29 i 30 marca to ostatnia szansa, aby zobaczyć to wyjątkowe przedstawienie. Teatr Dramatyczny obchody teatralnego święta zakończy farsą „Wszystko w rodzinie” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, na którą zaprasza 29 i 30 marca.

 Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza za kulisy!

– Opera i Filharmonia Podlaska dołącza do obchodów Dnia Teatru i zaprasza do odkrycia tajemnic swojej siedziby - mówi Małgorzata Bil-Jaruzelska, Zastępca Dyrektora OiFP. 

– Dla uczestników spaceru teatralnego przygotowaliśmy niezwykłe zwiedzanie Opery oraz zakamarków, które na co dzień są niedostępne dla widzów. To doskonała okazja, by zobaczyć miejsca, które kryją się za kulisami, poczuć atmosferę i magię teatru oraz poznać 70-letnią historię największej instytucji kultury w województwie podlaskim. Dodatkowo, podczas wizyty w Operze na uczestników będą czekały konkursy z miłymi niespodziankami - dodaje Małgorzata Bil-Jaruzelska.

W ramach obchodów instytucja zaprasza widzów na musical Gary’ego Guthmana „Vesper”, inspirowany życiem jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej Krystyny Skarbek. 

– Niezwykłe losy jednej z najwybitniejszych kobiet-szpiegów, po raz pierwszy zostały opowiedziane przez teatr w formie musicalowej. Ten spektakl to połączenie pełnej pasji i emocji muzyki, dynamicznej choreografii, efektów multimedialnych, imponującej scenografii i zjawiskowych kostiumów. Spektakle „Vesper” mamy zaplanowane w weekend 22 i 23 marca oraz 29 i 30 marca. W tych dniach w tytułową postać wcieli się Anna Wolfinger, a w roli jej ukochanego Andrew będzie można zobaczyć Macieja Nerkowskiego (22-23.03) i Rafała Szatana (29-30.03) – zaprasza Małgorzata Bil-Jaruzelska, Zastępca Dyrektora OiFP. 

Z kolei w piątek, 28 marca, na Dużej Scenie Opery przy ul. Odeskiej odbędzie się wieczór pełen rockowych klasyków. Wystąpi legendarny zespół SBB, którego muzycy Józef Skrzek, Antymos Apostolis i Jerzy Piotrowski zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż pełną unikalnych brzmień. 

Teatralny maraton w Nie Teatrze

– Nie Teatr od czterech lat celebruje Międzynarodowy Dzień Teatru, czując się integralną częścią teatralnej społeczności. W tym roku zapraszamy na prawdziwy teatralny maraton, pełen emocji, refleksji i doskonałych kreacji aktorskich – mówi Sylwia Lubiniecka, Dyrektor Programowa Nie Teatru.

Świętowanie Nie Teatr rozpocznie 22 marca spektaklem „Wariacje enigmatyczne” Erica Emmanuela-Schmitta w reżyserii Piotra Dąbrowskiego. To wnikliwe studium ludzkich relacji, pełne emocji i niespodziewanych zwrotów akcji, a jak mówi sam reżyser – spektakl zahacza o thiller! Na scenie zobaczymy Piotra Cyrwusa i Piotra Dąbrowskiego.

W niedzielę, 23 marca, na scenie przy ul. Sienkiewicza 4, dwukrotnie zostanie zaprezentowany spektakl „Halo, tu Bielicka. Być jak Hanka” – poruszająca i pełna humoru opowieść o legendzie polskiej estrady Hance Bielickiej oraz jej niezwykłej przyjaźni z Bogdanem Brzezińskim. W rolach głównych: Aldona Jankowska i Radosław Pazura.

– 27 marca, w sam Międzynarodowy Dzień Teatru, rozpoczniemy świętowanie o 16:45 spektaklem „Kiedy spadnie ostatni liść” – który jest efektem rezydencji artystycznej Fundacji Nie Teatru. Autorkami spektaklu są uzdolnione artystki, studentki Akademii Teatralnej - Lesia Pasichnyk i Olena Bordiuk, a na scenie zobaczymy Tymoteusza Juchę, który również jest studentem AT. Spektakl inspirowany jest opowieścią Patricka Süskinda „Historia pana Sommera”, a wstęp na niego jest bezpłatny dodaje Sylwia Lubiniecka.

Tego samego dnia, o 19:30, Nie Teatr zaprasza na wybitny monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, w którym Piotr Cyrwus wcieli się w groteskową, pełną ironii postać starszego lejtnanta Michała Zubowa. To historia znana białostockiej publiczności ze sceny Teatru Dramatycznego i niezapomnianej kreacji Krzysztofa Ławniczaka.

– W piątek 28 marca, w ramach cyklu Nie Teatr na Innej Scenie, zapraszamy do Auli im. Korczaka przy ul. Świerkowej 20 na spektakl „Komedia z dreszczykiem” – pełną humoru i zaskoczeń opowieść z duchem, medium i wątkiem sensacyjnym. Wystąpią Magdalena Wołłejko, Lucyna Malec, Piotr Cyrwus i Marek Siudym nadmienia Sylwia Lubiniecka.

Nie Teatr zakończy świętowanie w sobotę, 29 marca, dwuaktówką „Spróbujmy jeszcze raz”, w której zobaczymy duet Lucyny Malec i Marka Siudyma.

– Zapraszamy do wspólnego celebrowania Międzynarodowego Dnia Teatru w Nie Teatrze! – mówi Sylwia Lubiniecka, Dyrektor Programowa Nie Teatru. 

Od Gombrowicza po bajki - wyjątkowe spektakle w Białostockim Teatrze Lalek

Białostocki Teatr Lalek od lat pielęgnuje tradycję teatru formy, będąc jedną z najważniejszych scen lalkarskich w Polsce. Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru to doskonała okazja, by poznać magię teatru i przekonać się, jak niezwykła może być sztuka animacji.

W ramach obchodów BTL pragnie odkryć przed mieszkańcami Białegostoku tajemnice świata teatru lalek. Z tej okazji instytucja zaprasza widzów na spektakle, które zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych.

– Białostocki Teatr Lalek, oprócz Międzynarodowego Dnia Teatru, świętuje 21 marca Międzynarodowy Dzień Lalkarza – wyjątkowe święto dedykowane sztuce animacji i teatrowi formy – mówi dr hab. Jacek Malinowski, Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

– W tym tygodniu na scenie teatru widzowie będą mogli zobaczyć m.in. spektakl „Hulajgęba” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, który zdobył Nagrodę Zespołową dla Aktorek i Aktorów BTL na XVI Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. Przedstawienie, inspirowane twórczością Witolda Gombrowicza, pełne jest humoru, groteski i dynamicznej, zespołowej gry aktorskiej - dodaje Dyrektor BTL.

Propozycja dla najmłodszych widzów to „Misiaczek”, ciepła i kojąca opowieść o zasypianiu, w reżyserii Wiesława Czołpińskiego. Miękka, bajecznie kolorowa scenografia, subtelna muzyka i urokliwa animacja tworzą wyjątkową atmosferę, w której zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdują magię teatru.

– Białostocki Teatr Lalek z radością uczestniczy we wspólnych obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru, podkreślając doniosłe znaczenie tej inicjatywy dla integracji białostockich scen teatralnych i wzmacniania roli teatru w życiu miasta. Wspólne świętowanie to dowód na to, jak silna i różnorodna jest białostocka scena teatralna – od teatru dramatycznego, przez operę, po teatr formy. To niezwykłe, że w tym szczególnym czasie artyści różnych teatrów mogą mówić wspólnym głosem i zaprosić widzów do celebrowania sztuki w najróżniejszych jej odsłonach –  podkreśla Jacek Malinowski.

W ramach obchodów w sobotę, 22 marca, Białostocki Teatr Lalek otworzy swoje drzwi dla uczestników teatralnego spaceru po mieście, którzy staną się honorowymi gośćmi teatru. W hallu budynku przywita ich aktorska delegacja m.in.: Paweł Szymański – wieloletni aktor i muzyk związany z Białostockim Teatrem Lalek, a także Marcin Nagnajewicz, kompozytor, aranżer, instrumentalista. Goście będą mieli również okazję odwiedzić niezwykłą „Piwnicę Lalek”, unikatową przestrzeń, w której można zobaczyć bogatą kolekcję teatralnych lalek i dekoracji.

W niedzielę, 23 marca, o godzinie 13:00, białostoccy lalkarze zapraszają na czytanie bajek, skierowane do najmłodszych widzów. To wyjątkowe spotkanie z literaturą dziecięcą odbędzie się w przytulnej atmosferze teatru, gdzie aktorzy i (wyróżniona przez ZASP podczas gali tegorocznego Międzynarodowego Dnia Lalkarza) dramaturżka BTL, Marta Guśniowska przeniosą dzieci w świat baśni i opowieści.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru w Białostockim Teatrze Lalek!

Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru w Teatrze Szkolnym

W ramach wydarzenia proponujemy białostockiej publiczności trzy bardzo różne tytuły, pokazujące bogactwo teatru ożywionej formy i niepospolite umiejętności zawodowe naszych studentów – zaprasza dr hab. Bernarda Anna Bielenia, dziekan ds. kierunków w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Spektakl dyplomowy studentek i studentów IV roku aktorstwa „Pupile” w reż. Łukasza Kosa to najświeższa premiera Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego, działającego przy uczelni, rozpisana na 8 ról. Opowiada o świecie po katastrofie, bez ludzi, w którym po pustym mieście biegają ci, którzy żyli kiedyś obok nas, nasze pupile. Spektakl to świetny punkt wyjścia do rozmowy o katastrofie klimatycznej i strategiach podejmowanych wobec niej, dlatego szczególnie zapraszamy na poranne pokazy grupy młodzieży licealnej. Proponujemy pokazy w dniach 22-28 marca.

Oprócz dyplomu Akademia zaprasza widzów na dwa bardziej kameralne spektakle powstałe na kierunku reżyserskim: kilkukrotnie nagrodzoną „Helenę” Magdaleny Dąbrowskiej, opowiadającą prawdziwą historię babci reżyserki (pokazy 29 i 30 marca) oraz „Rzekę” Mai Spychaj-Kubackiej, monodram, swoistą „spowiedź w ciuchach”, rozliczenie bohatera ze swoją przeszłością wpisane w proces tworzenia sztuki o sobie samym (pokazy 30 i 31 marca). 

Cały program obchodów dostępny jest na: https://bit.ly/miedzynarodowy-tyDZIEN-teatru

Zapraszamy! 

Źródło:

Materiał nadesłany