EN

8.09.2020, 09:57 Wersja do druku

Białystok. Koncert na pożegnanie sceny letniej OiFP

Radosnymi, melodyjnymi serenadami Antonína Dvořáka Opera i Filharmonia Podlaska pożegna urokliwą letnią scenę amfiteatru. Orkiestrę OiFP poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. 

mat. Opery i Filharmonii Podlaskiej

Serenada d-moll op. 44 Antonína Dvořáka powstała z inspiracji Serenadą B-dur Mozarta KV 361. Idąc za przykładem swego wielkiego poprzednika, do podwójnego składu instrumentów dętych kompozytor dodał wiolonczelę i kontrabas jako instrumenty prowadzące linię basu. Posłużył się poza tym swoistym stylem „retro”, nawiązującym do tradycji dworskiej muzyki plenerowej z czasów klasycyzmu. Klasyczna forma łączy się tutaj z tanecznymi rytmami, słowiańskim duchem i harmonią, a ostateczny wydźwięk ekspresyjny różni się znacznie od źródła inspiracji, nasuwa bowiem skojarzenia z tradycją tworzenia muzyki w czeskich zamkach i pałacach. Od pierwszej do ostatniej nuty daje się odczuć radość motywującą kompozytora w tworzeniu.

Serenada E-dur op. 22 powstała w zaledwie dwa tygodnie, w maju 1875 roku, w szczęśliwym dla kompozytora czasie. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych dzieł orkiestrowych Dvořáka.

KONCERT „RADOŚĆ TWORZENIA”

12 września, godz.19.00/ Amfiteatr OiFP, ul. Odeska 1

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Program:

A. Dvořák – Serenada d-moll na instrumenty dęte, wiolonczelę i kontrabas op. 44

A. Dvořák – Serenada na smyczki E-dur op. 22

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne