EN

5.12.2020, 10:16 Wersja do druku

Białystok. "Kochanka" , wspomnienie romansu sprzed lat w spektaklu online

Ona była młodziutką aktorką, on - jej pierwszą miłością i starszym o 24 lata, znanym reżyserem. Historia przedwojennego romansu Niny Andrycz i Aleksandra Węgierki, patrona białostockiego teatru, powróci w projekcie Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej. Spektakl miał mieć premierę w teatrze w listopadzie, ale plany pokrzyżowała pandemia. Zobaczymy go więc online w niedzielę (6 grudnia) o godz. 20 na Facebooku na profilu spektaklu.

Relacja miłosna musiała być niezwykle silna i burzliwa, skoro w kilkadziesiąt lat po niej, aż do śmierci, wybitna aktorka trzymała w swoim domu portret Węgierki – swojego mentora, wykładowcy w szkole teatralnej, pierwszej miłości.

Romans wybuchł ze zdwojoną siłą jeszcze przed II wojną światową. W 1940 roku Węgierko przyjechał do Białegostoku, tu założył, rozbudował teatr i był jego pierwszym dyrektorem. A w 1941 roku już nie żył – zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, najprawdopodobniej w Mińsku.

Cień tej pierwszej miłości towarzyszył Ninie Andrycz przez kolejne dziesięciolecia. Opowiedziała o niej dopiero pod koniec życia.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Kochanka" w Teatrze Dramatycznym. Wspomnienie romansu sprzed lat w spektaklu online

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne