EN

9.09.2020, 15:45 Wersja do druku

Białystok. "Jesus Christ Superstar" powraca na scenę OiFP

Musical „Jesus Christ Superstar” Tima Rice’a i Andrew Lloyda Webera powraca na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej. W sobotę 19 września odbędzie się pierwszy po przerwie pandemicznej spektakl w reżyserii i inscenizacji Jakuba Wociala i Santiago Bello, pod kierownictwem muzycznym Jana Stokłosy, w scenografii i kostiumach zaprojektowanych przez Dorotę Sabak i światłach Tomasza Filipiaka.

ma. teatru

Zanim artyści musicalu "Jesus Christ Superstar" spotkają się z widownią na scenie, zapraszają na spotkanie w kawiarni Duży Pokój, ul. I. Malmeda 3 w najbliższy piątek, 11 września o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Stęsknieni za sceną, stęsknieni za widzami przybędą: reżyser i choreograf  musicalu Santiago Bello oraz artystki i artyści wcielający się w role Piłata, Marii Magdaleny i Piotra - Maciej Nerkowski, Dorota Białkowska, Monika Ziółkowska, Mateusz Stasiulewicz i Bartłomiej Łochnicki. Będzie radośnie, śpiewnie, bo usłyszymy kilka utworów z musicalu, ale też refleksyjnie, bo taki jest ten słynny rockowy musical Andrew Lloyda Webbera.

Przy kawiarnianym pianinie zasiądzie Karina Komendera, a spotkanie o sztuce, scenie, życiu artysty w lockdownie i poprowadzi… Rafał Supiński!

Link do wydarzenia: facebook.com

Na spektakle „Jesus Christ Superstar” zapraszamy we wrześniu i w październiku:

19, 26 września, godz.18.00

20, 27 września, godz.19.00

2, 3, 9, 10, 16, 17 października, godz.19.00

4, 11, 18 października, godz. 18.00

– To spektakl o emocjach, o ludziach, o bólu który przeżywamy na co dzień – opowiada Jakub Wocial, reżyser białostockiej wersji i jednocześnie odtwórca postaci Jezusa. – Nasz „Jesus Christ Superstar” niczego nie narzuca. Człowiek, który jest wierzący przeżyje tę historię wraz z nami. Zostanie mu ona przedstawiona w sposób, jaki zna z Biblii. To spektakl opowiedziany słowami Judasza, z jego perspektywy, a jednymi z głównych postaci są Jezus i Maria Magdalena. Mam nadzieję, że osoby, które są neutralne wobec chrześcijaństwa przeżyją te losy podobnie, na pewno wchłonie je ta historia. Jeśli nie warstwa muzyczna, to plastyczna tego spektaklu ich na pewno zachwyci.

– Mamy doskonałą obsadę – mówi Jan Stokłosa, kierownik muzyczny spektaklu. – Role Judasza i Jezusa są bardzo wymagające wokalnie. Sama muzyka pozostawia pewne pole do interpretacji, oczywiście tematy są te same. Jest dużo momentów improwizowanych, możemy dobierać indywidualne brzmienia gitar i klawiszy. Przygotowanie muzyki do „Jesus Christ Superstar” to duża odpowiedzialność, ale i duża frajda, że można ją poukładać troszkę po swojemu. Zanim przystąpiłem do pracy przesłuchałem kilkadziesiąt wersji niemal z całego świata. Miałem w czym wybierać i mam nadzieję, że wersja którą zaprezentujemy w Białymstoku będzie takim „the best of”. Stawiam na rockowe brzmienie, z tego wychodziła ta muzyka w latach 70. XX wieku.

ma. teatru

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webera i Tima Rice’a w 1971 roku na Broadwayu to debiut Webera na tej scenie, triumf rock opery i przełamanie kolejnego tabu tematycznego gatunku. Wcześniej termin ‘rock opera’ pojawił się choćby przy okazji premiery „Hair”, jednak to Lloyd Weber, genialny kompozytor orkiestrowy, który wykorzystał charakterystyczne elementy rocka: gitary elektryczne i perkusję, przede wszystkim jednak niespożytą rockową energię, nadał tej formie magnetyczną moc.

Opowieść o ostatnich dniach życia Jezusa, wypowiedziana językiem musicalu i z perspektywy zarówno jego zwolenników, jak i przeciwników wywoła z początku kontrowersje.

Akcja spektaklu rozgrywa się w ciągu siedmiu dni poprzedzających ukrzyżowanie.

Musical „Jesus Christ Superstar” pojawił się w Polsce w 1987 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w reżyserii Jerzego Gruzy. W roli głównej wystąpił Marek Piekarczyk, wokalista zespołu TSA. Nowoczesną inscenizację tej musicalowej klasyki zaprezentowali w warszawskim Teatrze Rampa Jakub Wocial i Santiago Bello. Nawiązali oni do pomysłu Lloyda Webera i Rice’a przedstawienia Jezusa jako pierwszego w dziejach idola, przyciągającego do siebie i fanów, i przeciwników. Polską adaptację tekstów napisali Wojciech Młynarski i Piotr Szymanowski.

Wspaniała muzyka, przejmujące songi, choreografia i pełna symboli scenografia poruszają do głębi i przenoszą w atmosferę ostatnich dni Nazarejczyka, widzianych z bardzo bliskiej, ludzkiej perspektywy.

Spektakl to jednak przede wszystkim ludzie go tworzący, czyli obsada, a ta będzie złożona z nowych talentów. Białostocka inscenizacja otrzyma więcej powietrza i przestrzeni ze względu na ogromne możliwości techniczne tej sceny, ani na chwilę się nie zatrzyma i nie zwolni tempa, porwie nas muzyka i akcja.

Podczas cieszących się ogromnym zainteresowaniem castingów wybrani zostali odtwórcy głównych ról:

Jezus - Jakub Wocial/ Michał Grobelny

Judasz - Łukasz Zagrobelny/ Łukasz Mazurek

Kajfasz - Bogdan Kordy/ Roman Chumakin

Piłat - Maciej Nerkowski/ Krzysztof Szyfman/ Kiryll Lepay

Maria Magdalena - Dorota Białkowska/ Monika Ziółkowska

Herod - Bartłomiej Łochnicki/ Krzysztof Stankiewicz

Annasz - Przemysław Zubowicz/ Krzysztof Gorczak/ Leszek Gaiński

Kapłan - Mateusz Stasiulewicz/ Krzysztof Gorczak/ Krzysztof Stankiewicz

Przeznaczenie - Magdalena Masiewicz

Szymon - Wojciech Ziółkowski/ Przemysław Zubowicz

Piotr - Bartłomiej Łochnicki/ Mateusz Stasiulewicz

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne