EN

23.11.2020, 11:30 Wersja do druku

Białystok. Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska rezygnuje z kierowania Operą i Filharmonią Podlaską

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska od grudnia nie będzie pełniła funkcji dyrektora Opery i Filharmonią Podlaską - poinformował w poniedziałek podlaski urząd marszałkowski. Podano, że Iżykowska-Lipińska złożyła rezygnację.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to instytucja podlegająca pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska zarządzała tą instytucją od września ubiegłego roku, została powołana w drodze konkursu.

"Informuję, że pani prof. Ewa Iżykowska-Lipińska złożyła rezygnację z funkcji Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki im. S. Moniuszki w Białymstoku z dniem 30 listopada 2020 r. Powodem rezygnacji są względy osobiste" - podała w krótkiej informacji prasowej przesłanej mediom w poniedziałek rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Urząd nie podaje informacji, kto będzie zarządzał instytucją od 1 grudnia; nie ma też informacji o tym, kiedy zostanie powołany nowy dyrektor.

Od sierpnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej trwa audyt, który pod koniec października w trybie pilnym - jak informowała wówczas Smaczna-Jórczykowska - został rozszerzony o kwestie związane z zatrudnieniem artystów. Związane to było z sytuacją z jednej z prób, gdzie wypadkowi uległa jedna z artystek, która miała nie mieć podpisanej umowy. O sprawie poinformowały media.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki w ubiegłym tygodniu informował, że wstępne wyniki audytu już są. Zapowiedział wtedy, że informacje przekaże na początku tego tygodnia.

W poniedziałek konferencja prasowa na ten temat nie została przewidziana - poinformowała Smaczna-Jórczykowska.

Tytuł oryginalny

Ewa Iżykowska-Lipińska zrezygnowała ze stanowiska dyrektora opery. Zdecydowały względy osobiste

Źródło:

PAP

Data publikacji oryginału:

23.11.2020