EN
9.05.2022, 09:27 Wersja do druku

Białystok. Czytanie performatywne dramatu „Mesjasz: Bruno Schulz”

Inne aktualności

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kultury oraz Teatr Papahema zapraszają na czytanie performatywne dramatu „Mesjasz: Bruno Schulz” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Pokazy odbędą się w sobotę (14 maja) o godz. 19 oraz w niedzielę (15 maja) o godz. 18. Po niedzielnym czytaniu zaplanowana jest dyskusja z udziałem twórców.

- "Mesjasz" to nigdy nieopublikowana, zaginiona w czasie II wojny światowej powieść Brunona Schulza, mająca opowiadać o przybyciu mesjasza do Drohobycza. "Mesjasz: Bruno Schulz" - dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk - dotyka tej literackiej legendy. Wydaje się, że "dotyka" to odpowiednie słowo – mówi dr Katarzyna Niziołek z Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Przy okazji pierwszej inscenizacji dramatu, w roku 2010, Małgorzata Sikorska-Miszczuk mówiła: - Od początku wiedziałam, że nie chcę wymyślać "Mesjasza" za Schulza, tzn. wyobrażać sobie, o czym mógłby być, a następnie napisać go "jak Schulz". Nieważne, czy taka podróbka wypadłaby szlachetnie, czy tandetnie. Chciałam dociec, jakie zadanie postawił sobie Schulz, planując "Mesjasza"? Czy chciał napisać Książkę doskonałą? Księgę? Autentyk? Po drugie, interesowało mnie, kto i dlaczego mógłby obecnie szukać "Mesjasza" i jakie byłyby tego konsekwencje.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Uniwersyteckie Centrum Kultury. Czytanie performatywne dramatu "Mesjasz: Bruno Schulz"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

xp

Data publikacji oryginału:

09.05.2022