EN

19.04.2021, 08:09 Wersja do druku

Białystok. Chór i orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi z koncertem w Rzymie

Chór i orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej jesienią wystąpi z koncertem w Rzymie - poinformowała PAP opera, która na projekt "Quo Vadis w Rzymie" otrzymała dofinansowanie z resortu kultury.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury dofinansowanie otrzymało z programu MKDNiS "Kultura inspirująca".

Jak poinformowała PAP rzeczniczka OiFP Małgorzata Jopich, projekt zakłada organizację w Teatrze Palladium w Rzymie koncertu z udziałem orkiestry i chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz znakomitych polskich solistów: Wioletty Chodowicz, Roberta Gierlacha i Wojciecha Gierlacha. Dodała, że koncert poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldia, a chór przygotuje p.o. dyrektora OiFP prof. Violetta Bielecka.

Koncert zaplanowano na koniec października. W programie znajdzie się jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego "Quo Vadis". "Utwór, który od czasu swojej premiery w 1907 roku zdobył uznanie krytyków i publiczności zarówno w Europie, jak też na świecie, inspirowany jest powieścią Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem oraz podróżą kompozytora do Rzymu, gdzie rozgrywa się akcja utworu" - podała rzeczniczka.

Głównym celem projektu - jak powiedziała Jopich - "jest promocja polskiej muzyki w miejscu, gdzie odbyły się wydarzenia, które stały się inspiracją do stworzenia dzieła". Koncertowi będzie towarzyszyć oprawa multimedialna, a sam koncert będzie nagrany i dostępny w internecie.

"To dla nas ważny projekt, bo w 2016 roku dokonaliśmy nagrania +Quo Vadis+ Nowowiejskiego z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, a w 2018 roku płyta została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą fonograficzną ICMA. Chcieliśmy zwieńczyć nasze sukcesy prezentacją tego dzieła w Rzymie, dla Polonii" - powiedziała Bielecka.

Ministerialne dofinansowanie na projekt "Quo Vadis w Rzymie". To jeden z kilku projektów - jak poinformowała PAP opera - które uzyskały dotąd dofinansowanie z resortu kultury. Opera będzie też realizowała cykl warsztatów "Czy Moniuszko spotkał Chopina?". Innym projektem - jest projekt inwestycyjny, w ramach którego instytucja rozbuduje system oświetleniowy, multimedialny i dźwiękowy.

Źródło:

Materiał własny