EN
17.08.2020, 18:49 Wersja do druku

Mińsk. Szef teatru narodowego zwolniony za poparcie protestu

mat. teatru

Dyrektor Narodowego Teatru Akademickiego Białorusi im. Janki Kupały Paweł Łatuszka został zwolniony ze stanowiska za poparcie protestów powyborczych i krytykę działań milicji - poinformował w poniedziałek portal Tut.by.

Pracownicy teatru składają podania o zwolnienie. Ogłosili to na Facebooku, informując, że gdy na teatrze wywiesili narodową flagę biało-czerwoną flagę, rozpoczęły się na nich naciski.

Łatuszka, w przeszłości rzecznik MSZ Białorusi, ambasador w Polsce, Francji i minister kultury, w miniony piątek spotkał się z uczestnikami protestu w centrum Mińska. Powiedział publicznie, że władze białoruskiego MSW odpowiedzialne za brutalne traktowanie demonstrujących powinny podać się do dymisji. W niedzielę Łatuszka oświadczył, że "władze otworzyły puszkę Pandory".

Od tygodnia na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, ich uczestnicy kwestionują wyniki wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc. głosów, a jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne