EN
1.06.2022, 12:08 Wersja do druku

Atrakcyjny temat męskiej nagości

Aleksandra Kurzak zrezygnowała z występów w „Tosce” w Barcelonie, co odnotowały plotkarskie portale, bo można ten news doprawić niemal pornografią. Pisze Jacek Marczyński w „Rzeczpospolitej”.

Kiedy niedawno Aleksandra Kurzak debiutowała jako Tosca w Metropolitan w Nowym Jorku i została przyjęta znakomicie, witana oklaskami już przy pierwszym wejściu na scenę, tylko nieliczne media w Polsce odnotowały jej sukces. Teraz jej odmowa stała się wydarzeniem.

W operze rezygnacje z występów zdarzają się stale. Śpiewacy chorują, mają pocovidowe problemy, ostatnie lata to także utrudnienia w podróżowaniu, a obecnie restrykcje - co prawda już znacznie rzadsze - nałożone na rosyjskich artystów.

Powodem jest również brak porozumienia z twórcami spektaklu, zwłaszcza z reżyserem, ale czasem i z dyrygentem. Większość takich konfliktów likwiduje się na wstępnym etapie pracy i bez obecności mediów.

Tym razem stało się inaczej, ale zawinił Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Ta czołowa scena operowa Europy postąpiła nieprofesjonalnie, zmieniając inscenizację „Toski" już po zawarciu umowy z wykonawcami. Artyści tej klasy, jak Aleksandra Kurzak oraz jej mąż Roberto Alagna, zawsze zaś chcą wiedzieć (i mają ku temu zwyczajowe prawo), z kim przyjdzie im współpracować.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Atrakcyjny temat męskiej nagości

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 126

Wątki tematyczne