W „Alfabecie dla zaawansowanych" spróbuję uchronić od zapomnienia postacie, z którymi związało mnie życie osobiste albo zetknąłem się z nimi w czasie działalności publicznej. Albo wreszcie byli to po prostu moi przyjaciele lub wrogowie. Tych ostatnich obiecuję potraktować łagodnie, licząc na wzajemność w odwecie.
Alicja Dankowska
Zacytuję Adama Czopka: „Była typowym sopranem dramatycznym. Jej głos imponował pięknym, nasyconym brzmieniem, potęgą wolumenu i blaskiem, nawet w tych najbardziej dramatycznych momentach tworzenia kreacji wokalnej. Prawdziwy hochdramatische, jak określają ten gatunek głosu Niemcy. Pierwszy raz stanęła na scenie operowej w latach 30. XX wieku jako dziecko tytułowej bohaterki w Madama Butterfly.
Była urodzoną warszawianką (8 marca 1930 r.). Studiowała w Miejskiej Szkole Dramatycznej w Warszawie, a także w stołecznej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Zofii Bregy i w Studium Operowym Wiktora Bregy. Następnie doskonaliła swój warsztat wokalny u słynnej Ady Sari i nie mniej znanej Wandy Wermińskiej. Jej kariera była związana z teatrami operowymi we Wrocławiu (1951 - 1953), Poznaniu f 1954 -1971), Warszawie (1954 -1961) i Lodzi (od 1971). Przez pięć sezonów (1956 - 1961) współpracowała z berlińską Staatsoper.