EN
28.08.2020, 17:16 Wersja do druku

Aktorzy idą! Stoczniowcy przywitali ich oklaskami

fot. mat. Teatru Wybrzeże

Do stoczni po raz pierwszy weszli 27 sierpnia. Na hasło: "aktorzy idą!" otworzyła się brama. Za bramą czekał na nich inny świat. Wolna Polska. Stoczniowcy przywitali ich oklaskami...

Tak było 40 lat temu. W czasie  sierpniowych strajków w 1980 roku grupa aktorów gdańskiego    Teatru Wybrzeże odpowiedziała na zaproszenie strajkujących stoczniowców i przez trzy dni występowała dla nich w słynnej Sali BHP. Utwory m.in. Kochanowskiego,  Mickiewicza,  Słowackiego, Wyspiańskiego, Norwida, Baczyńskiego, Tuwima i Miłosza prezentowali: Halina Winiarska, Halina Słojewska, Elżbieta Goetel, Bogusława Czosnowska, Jerzy Kiszkis, Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Stanisław Michalski i Andrzej Nowiński.

Z tamtych koncertów zachowały się zdjęcia. Na jednym z nich [zob. powyżej plakat] gdańscy aktorzy stoją z wyciągniętymi w górę dwoma palcami w kształcie litery V. A na pierwszym planie widać jasnowłosego chłopczyka. To syn aktora Stanisława Michalskiego i wnuk Danuty Baduszkowej, która stworzyła Teatr Muzyczny w Gdyni.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Aktorzy idą! Stoczniowcy przywitali ich oklaskami

Źródło:

„Polska Dziennik Bałtycki” nr 201

Wątki tematyczne