EN

4.04.2022, 08:51 Wersja do druku

80 lat temu urodził się Marek Perepeczko - serialowy „Janosik”

3 kwietnia 1942 r. urodził się Marek Perepeczko - aktor, który przeszedł do historii filmu polskiego jako Janosik w popularnym serialu. Miał jednak w swym dorobku kilka innych ważnych ról.

fot. mat. teatru

Miał być architektem, ale ostatecznie zdecydował się na aktorstwo. W latach 60. pojawił się w Studiu Poetyckim Andrzeja Konica w TVP i w Teatrze Klasycznym. W 1965 roku ukończył studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zadebiutował w filmie "Popioły" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cztery lata później wystąpił - jako Adam Nowowiejski - w "Panu Wołodyjowskim" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Zagrał też sympatycznego Aldka w "polskim westernie" "Wilcze echa" w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego. Popularność zdobył tytułową rolą w serialu "Janosik" (1973) w reżyserii Jerzego Passendorfera. Występował w warszawskich teatrach: "Klasycznym" i "Komedia".

Po stanie wojennym wyjechał do Australii, gdzie prowadził amatorskie kluby literacko-teatralne i założył Tymczasowe Towarzystwo Miłośników Teatru im. Witkacego. Wrócił do Polski w 1989 roku. W latach 1997–2003 był aktorem i dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Zagrał postać komendanta posterunku nadkomisarza Władysława Słoika w sitcomie pt. "13 posterunek" w reżyserii Macieja Ślesickiego (1997-98), a także w drugiej jego części z 2000 roku. Zagrał też w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy jako "Maciej Chrzciel". Wcześniej u Wajdy - w "Weselu" - wystąpił w roli Jaśka.

Tuż przed śmiercią przygotowywał spektakl pt. "Dwie morgi utrapienia" Marka Rębacza w teatrze w Czeskim Cieszynie.

Śpiewał m.in. pieśni Władimira Wysockiego. Jego aktorskimi wzorami byli - jak sam twierdził - Tadeusz Łomnicki i Laurence Olivier.

Zmarł na zawał serca w Częstochowie. Urnę z prochami aktora złożono 28 listopada 2005 roku na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

31 października 2014 roku w Częstochowie przy al. Najświętszej Maryi Panny odsłonięto ławeczkę Marka Perepeczki, a w czerwcu 2018 roku jego imieniem nazwano ulicę w śródmieściu Częstochowy.

Źródło:

PAP