W Łaszczowie po raz kolejny odbędą się obchody rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Po sukcesie 230. urodzin rok temu, czas na kolejne świętowanie. W środę 19 czerwca w łaszczowskim parku zostaną zaprezentowane efekty pracy warsztatowej z młodzieżą ze szkół w regionie. Organizatorem obchódów jest ponownie Dom Komedii Aleksandra Fredry, który tworzą potomkowie twórcy.
Tegoroczne obchody rocznicy urodzin dramatopisarza dedykowane są młodzieży z regionu Lubelszczyzny. Przez kilka miesięcy edukatorzy Domu Komedii jeździli do szkół w Zamościu, Janowie Lubelskim, Tomaszowie, Hrubieszowie i Łaszczowie, żeby pracować z młodzieżą. Przeprowadzili warsztaty teatralne w sumie w dziewięciu szkołach – ich efekty zostaną zaprezentowane w Łaszczowie w dniu urodzin Fredry.
- Zależy nam na popularyzacji postaci i twórczości Fredry – zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Chcemy swoimi działaniami uzupełnić to co proponują szkoły w ramach edukacji języka polskiego i historii – mówi Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry – jeden z inicjatorów powstania Domu Komedii w Łaszczowie.
„Zależy nam na tym, żeby opowiedzieć historię naszego przodka w pełni, ze wszystkimi odcieniami - też tymi mniej znanymi” – dodają potomkowie Fredry. Młodzież to grupa, z którą chcą pracować, chcą pokazać, że Fredro był nie tylko wybitnym komediopisarzem, ale też poetą, kronikarzem, działaczem społecznym i politycznym, żołnierzem napoleońskim, ale też po prostu mężem, ojcem czy dziadkiem. Dlatego elementy pracy warsztatowej wykraczały poza utarte schematy. Proponowane formy pracy to: drama, street art czy działania performatywne – coś co może zaintrygować i zaciekawić młodzież. Ważne było też zachęcenie młodych do własnej interpretacji twórczości Aleksandra Fredry, do czytania go po swojemu i bez szkolnej sztampy.
Efekty działań grup młodzieżowych i ich projektów kreatywnych będzie można zobaczyć w Łaszczowie
19 czerwca w godzinach od 12:00 do 17:00. W prezentacjach „powarsztatowych” weźmie udział około 140 młodych pasjonatów literatury z: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu, III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu, II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim i Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Łaszczowie.