EN
11.08.2022, 12:58 Wersja do druku

Kraków. Będzie drugi przetarg na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki

Inne aktualności

Drugi przetarg na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki zostanie niebawem ogłoszony - podała Agencja Rozwoju Miasta Krakowa realizująca zadanie. Pierwsze postępowanie unieważniono z powodu zbyt wysokich ofert. Inwestycja będzie dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Przetarg dotyczy budowy pierwszego etapu obiektu, czyli stanu surowego. Jak wyjaśnił w czwartek prezes ARMK Jan Pamuła, pierwsze postępowanie w tej sprawie zostało właśnie unieważnione, ponieważ wszystkie pięć zgłoszonych ofert zawierało ceny, które były wyższe niż kwota, jaką dysponuje gmina na realizację tego zadania.

Budowa stanu surowego Centrum została oszacowana na 110 mln zł, z czego 99 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład. 11 mln zł to wkład własny Krakowa.

„Jesteśmy przekonani, że 110 mln zł za prace, które mają być wykonane w ramach pierwszego etapu budowy Centrum, to jak najbardziej realna cena. Poza tym z przepisów Rządowego Funduszu Polski Ład wynika, że gdybyśmy zgodzili się na wyższą wycenę, brakującą kwotę musiałaby dołożyć gmina Kraków” - ocenił Pamuła.

Według niego ogłoszenie kolejnego przetargu będzie możliwe dzięki zmienieniu przez rząd przepisów dotyczących realizacji inwestycji finansowanych w ramach Polskiego Ładu.

„Przepisy zostały zmienione, bo samorządy w całej Polsce borykają się podobnymi problemami. Firmy albo nie zgłaszają się do przetargów, albo proponują kwoty wyższe niż te, które mogą na daną inwestycję przeznaczyć samorządy” - wskazał prezes.

Warunki finansowe ogłaszanego po raz drugi przetargu – zaznaczył przedstawiciel ARMK - nie ulegną zmianie. Pierwszy etap przedsięwzięcia ma zostać zrealizowany za kwotę nieprzekraczającą 110 mln zł.

Według ARMK ogłoszenie drugiego przetargu oznacza nieznaczne wydłużenie procesu inwestycyjnego. Budynek Krakowskiego Centrum Muzyki ma być gotowy w 2024 roku, a nie jak wstępnie zakładano pod koniec 2023 roku.

Zgodnie z planami w krakowskim Cichym Kąciku ma powstać nowoczesna sala koncertowa z widownią na tysiąc miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór. W gmachu zaplanowano także aulę na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywną z miejscem na edukację muzyczną.

Od początku maja br. trwa pierwsza inwestycja na tym terenie - budowa parkingu na tyłach centrum. Jest ona realizowana zgodnie z planem

Źródło:

PAP

Autor:

Rafał Grzyb

Wątki tematyczne