EN

3.11.2020, 15:46 Wersja do druku

Warszawa. 24. Międzynarodowy Festiwal „Korczak dzisiaj” online

24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak dzisiaj” rozpocznie się online 6 listopada. Jego organizator ASSITEJ Polska udostępni wszystkie przedstawienia konkursowe bezpłatnie i na żywo na platformie korczak-festival.pl.

mat. festiwalu

"Przez 23 poprzednie edycje festiwal odbywał się w różnych przestrzeniach, przyjmował różne formy, inaczej rozkładał akcenty w jego programie. W tym roku po raz pierwszy większość wydarzeń festiwalowych będzie dostępnych bezpłatnie na żywo na platformie korczak-festival.pl" - poinformowała PAP przedstawicielka organizatorów Majka Duczyńska.

Wyjaśniła, że jak co roku w trakcie festiwalu zostaną zaprezentowane "najważniejsze polskie spektakle teatralne, które walczyć będą w konkursie o nagrody: Grand Prix Festiwalu Korczak dzisiaj, Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej i przyznawaną przez młode jury Nagrodę Machulskich".

"W tym roku, szansa zobaczenia przez dzieci spektakli na żywo była minimalna. Teatr przyjdzie więc do nich. Po konsultacji z nauczycielami i Biurem Edukacji proponujemy Festiwal w zupełnie nowej formie. Spektakle grane w siedzibach macierzystych teatrów transmitowane będą na żywo, tak by utrzymać możliwie najbardziej bezpośrednie doświadczenie teatru" - wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu Wojciech Faruga, dodając, że hasłem tegorocznej edycji imprezy jest "Interakcja".

"Tym samym organizatorzy rozpoczynają trzyletni cykl kolejnych edycji Festiwalu poświęconych ważnym, kobiecym postaciom polskiej pedagogiki teatru - Halinie Machulskiej, Grażynie Wydrowskiej i Annie Hanowej. Twórczości każdej z nich odpowiada hasło, które będzie motywem przewodnim Festiwalu" - zapowiedziano w przesłanym PAP komunikacie.

W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się spektakle: "To my jesteśmy przyszłością" Teatru Nowego z Krakowa (6 listopada o godz. 11), "Morze" Nowego Teatru z Warszawy (8 listopada o godz. 14), "Ronja, córka zbójnika" Teatru Powszechnego z Warszawy (11 listopada o godz. 11), "Morze ciche" Teatru Nowego z Zabrza (13 listopada o godz. 11), "Mur" Teatru Polskiego z Bydgoszczy (16 listopada o godz. 11), "Greta i ostatni wieloryb" Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha (18 listopada o godz. 11).

Wszystkie spektakle będę transmitowane na żywo z siedzib swoich teatrów.

Organizatorzy 9 listopada o godz. 11 zaplanowali specjalny pokaz spektaklu "Ja jestem pamięcią" zrealizowanego w ramach przedsięwzięcia "Odyseja Łemkowska". Pokaz będzie poprzedzony warsztatami dla społeczności lokalnej, a ich historie zostaną włączone do scenariusza.

Festiwal zakończy 18 listopada prezentacja spektaklu "1970', który powstał w warszawskim Teatrze Ochoty, jako wynik współpracy dwóch ognisk teatralnych - Ogniska Teatralnego "U Machulskich" i Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty. "Jest on elementem obchodów 50-lecia założenia sceny przy ul. Reja przez Halinę i Jana Machulskich, oddaje młodym ludziom głos, by mogli poprzez odniesienia do roku 1970 mówić o swoich problemach i otaczającej ich rzeczywistości" - czytamy w informacji.

Ogłoszenie wyników zaplanowano na godz. 19. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: korczak-festival.pl.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak dzisiaj" został powołany do życia w 1994 r. przez Halinę Machulską i Macieja Wojtyszkę.

"Od samego początku promował innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora Króla Maciusia I. Teatr stawał się miejscem spotkania i dialogu a partnerstwo, szczerość i szacunek były najważniejszymi wartościami w rozmowie z młodym widzem" - podkreślono w przesłanej PAP informacji.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne