EN

17.11.2020, 09:10 Wersja do druku

Warszawa. Powstaje performans oparty na naukowych badaniach snów

Stowarzyszenie Sztuka Nowa realizuje spektakl/performance, oparty na naukowych badaniach snów.

mat. organizatora

Główną inspiracją i impulsem do realizacji tego projektu była książka Charlotte Beradt „Trzecia Rzesza Snów”, która stała się w latach 70. XX wieku jedną z podstawowych narzędzi do stworzenia grupowej metody analitycznej jaką jest „matryca snów” - social dreaming matrix. Aktualnie, grupa artystów, skupionych wokół projektu, pracuje nad scenariuszem i zaczyna próby do stworzenia widowiska, opartego na badaniu kolektywnego śnienia.

„IV RP snów” jest projektem badawczo-artystycznym realizowanym przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa. W pierwszej części projektu we współpracy z Bartoszem Samitowskim i Stowarzyszeniem Analityków Jungowskich przeprowadzono 4 „matryce snów” z czterema grupami społecznymi, badając jaki sposób w snach manifestuje się rzeczywistość polityczna, społeczna i ekologiczna. Zebrane w ramach etapu badawczego symbole i archetypy zostaną w kolejnym etapie przetworzone performatywnie, a sny zostaną zintegrowane w ramach wystawy choreograficznej "IV RP Snów". Premiera "IV RP Snów" planowana jest 20 grudnia w wersji online lub offline. Etap badawczy był realizowany na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. i stał się podstawą do stworzenia scenariusza.

Kolejny etap to współpraca z zaproszonymi przez producentkę, Iwonę Ostrowską, artystami (reżyseria: Dawid Żakowski, choreografia: Anna Nowicka i Wojciech Grudziński, dramaturgia: Bartosz Samitowski, performerzy: Ewelina Sobieraj, Borys Jaźnicki, Paweł Mandziewski, Agata Zataj, muzyka: Kasai, Szymon Komasa, producent kreatywny: Zofia Urszula Komasa). Grupa twórców odbyła wspólną rezydencję, która skupiona była na wprowadzeniu odpowiednich narzędzi choreograficznych i psychoanalitycznych  z kategorii ruch - sen - matryce. Rezydencja odbyła się w laboratoriach Grotowskiego w Brzezince, dzięki partnerstwu z Instytutem im. Grotowskiego.

Projekt realizowany dzięki wsparciu m. st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany