EN

23.09.2020, 08:17 Wersja do druku

Olsztyn. W Teatrze Jaracza "Sąd nad Wańkowiczem"

Teatr Jaracza i Studium Reportażu zapraszają na spotkanie "Sąd nad Wańkowiczem". Na dniach planowana jest też premiera sztuki, która opowiada o trudnych losach regionu.

W tym roku mija 84. rocznica wydania książki Melchiora Wańkowicza "Na tropach Smętka".

Autor opisuje swój pobyt latem 1935 r. w ówczesnych Prusach Wschodnich. Obejmował on m.in. spływ kajakiem „Kuwaka” z młodszą córką Martą „Tili” Wańkowiczówną po rzekach i jeziorach. Podróż zaś jest pretekstem i kanwą dla historycznych, politycznych i filozoficznych rozważań o przeplatających się, skomplikowanych na przestrzeni wieków losach mieszkańców tych ziem.

Teatr Jaracza i Studium Reportażu zapraszają na spotkanie "Sąd nad Wańkowiczem", które odbędzie się dziś, 22 września. W rozmowie udział wezmą: prof. UWM Joanna Szydłowska, autorka antologii reportaży o Warmii i Mazurach, prof. Robert Traba, historyk, współzałożyciel Fundacji Borussia i Włodzimierz Nowak, reporter. Spotkanie odbędzie się w foyer Sceny Dużej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie (ul. 1 Maja 4). Wejście na spotkanie bezpłatne na podstawie wejściówek, które można odebrać w kasie teatru.

To nie koniec wątku Wańkowicza. Na deskach Teatru im. Stefana Jaracza będzie można zobaczyć adaptację jego klasycznego reportażu. Za olsztyński spektakl odpowiadają Daria Kubisiak, Martyna Wawrzyniak i Rudolf Zioło. 

- To spektakl, za pomocą którego nasz teatr chce opowiedzieć o skomplikowanej historii regionu - podkreśla Michał Wajzer z olsztyńskiego teatru.

Premiera “Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów” odbędzie się 26 września o godz. 19.30.

Tytuł oryginalny

"Sąd nad Wańkowiczem" w Olsztynie. Spotkanie i premiera w Teatrze Jaracza

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Olsztyn” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.