EN

30.01.2020, 10:28 Wersja do druku

Warszawa. "Nigdy więcej wojny" w Komunie Warszawa

Komuna Warszawa zaprasza 1 i 2 lutego o godz. 19.00 na spektakl "Nigdy więcej wojny" w reż. Weroniki Szczawińskiej, laureatki Paszportu Polityki 2019.

Pokolenie, które pamięta II wojnę światową odchodzi, natomiast w najlepsze trwają i rozwijają się niebezpieczne, wojenne fantazje. W spektaklu "Nigdy więcej wojny" pragniemy sięgnąć do wspomnienia osoby, która wojnę przeżyła i wspomina ją nieustannie, po swojemu, poza ramami polityk historycznych i ideologii; wspomina i wyraża to w bardzo osobistym języku. Adela Sz. ma 91 lat i powraca do zapętlonych zdarzeń, obrazów i słów swojej młodości. Zielone perfumy radzieckiego kapitana, żołnierze "podskubujący" dziewczyny, potańcówki rozbijane przez partyzantów, lekcje niemieckiego, łuna płonącej w oddali Warszawy, wspomnienia egzekucji - to tylko niektóre szczegóły jej opowieści.

Przejmujemy to wspomnienie i odpowiadamy na nie, zgodnie ze swoimi potrzebami, z potrzebami naszej współczesności. Piątka performerów - trójka aktorów, reżyserka i muzyk - tworzy kompozycję, w której "wojna" nabiera nowych znaczeń. Wspomnienie Adeli zostanie poddane teatralnym procedurom zainspirowanym "Disintegration Loops", serią kompozycji amerykańskiego muzyka Williama Basinskiego. Rozpad wspomnienia, jego zanikanie, odkształcanie i transformacje staną się dla nas punktem wyjścia do działań łączących muzykę, ruch i teatr. Działań zapętlonych, powracających, rozpadających się z każdą kolejną repetycją.

Działalność Komuny Warszawa dofinansowana jest przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Bilety dostępne online na stronie teatru oraz w miarę dostępności miejsc na pół godziny w kasie przed spektaklem. Tylko gotówka.

Źródło:

Materiał nadesłany