EN
20.08.2020, 08:21 Wersja do druku

Radom. Lekcje muzyki w getcie. Resursa Obywatelska kręci film

Inne aktualności

Wspomnienia Waldemara Nowakowskiego są kanwą nowego filmu Resursy Obywatelskiej. "Kwartet Beethovena" to opowieść o muzyce, która daje nadzieję w czasie koszmaru okupacji. Premiera jeszcze w tym roku

- To absolutnie niezwykła historia. Ogromnie się cieszymy, że możemy ją opowiedzieć - mówi Renata Metzger, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

II wojna światowa, napad Niemiec na Polskę, szerzące się niemieckie okrucieństwo, mordy na Polakach, zagłada Żydów. Grupka radomskich nastolatków przedziera się regularnie do getta, gdzie przebywa najlepszy w mieście nauczyciel muzyki Paweł Giser. Młodzi uczą się u wybitnego mistrza, szmuglując jednocześnie do getta żywność i lekarstwa. Zaczarowany świat muzyki daje nadzieję na normalność, na pokonanie wroga, na nowe, lepsze życie. Marzenia zdają się zwyciężać strach i śmierć… Niestety, wkrótce po wspólnym koncercie w getcie żydowskich muzyków i polskich nastolatków hitlerowcy likwidują getto. Giser ginie. Oprócz niezwykłej historii niecodzienne są już nawet same okoliczności, w jakiej doszło do jej spisania.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Lekcje muzyki w getcie. Resursa Obywatelska kręci film oparty na niezwykłej historii

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Radom” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

kala, amg