31.07.2020, 10:20 Wersja do druku

Warszawa. "Nie ma" w Teatrze Żydowskim, "Powrót Tamary" w Studio

14 sierpnia w Teatrze Żydowskim odbędzie się premiera online spektaklu "Nie ma" w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, natomiast 15 sierpnia STUDIO teatrgaleria zaprosi na "Powrót Tamary" w reż. Cezarego Tomaszewskiego.

mat. teatru

„Nie ma" w Teatrze Żydowskim

Wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty. Teatr Żydowski przenosi na scenę „Nie ma" - nagrodzoną Nike znakomitą książkę Mariusza Szczygła. W przedstawieniu oprócz aktorów Teatru Żydowskiego wystąpi sam autor. Reżyseruje Agnieszka Lipiec-Wróblewska, która wspólnie z Agnieszką Zawadowską, scenografką i autorką kostiumów, jest też autorką adaptacji. Premiera odbędzie się na platformie internetowej www.niema.online 14 sierpnia.

„Wspólnota mieszkaniowa" w Och-Teatrze

Teatr Polonia i Och-Teatr - dwie sceny prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury - grają przez cale wakacje. A wśród propozycji w repertuarze Och-Teatru m.in. najnowszy spektakl w reżyserii Krystyny Jandy (premiera odbyła się w lipcu, tuż po wyborach) - „Wspólnota mieszkaniowa". To sztuka, którą napisał Czech Jiří Havelka, ale w interpretacji Jandy doskonale - trafnie i boleśnie - portretuje dzisiejszą Polskę i Polaków. W obsadzie m.in.: Agnieszka Więdłocha, Piotr Ligienza, Katarzyna Żak, Cezary Żak, Izabela Dąbrowska, Mirosław Kropielnicki. Najbliższe spektakle 19-21 sierpnia.

„Powrót Tamary" w Teatrze Studio

Cezary Tomaszewski (reżyseria) i Michał Buszewicz (tekst) przypominają słynny spektakl Teatru Studio - wystawioną w 1990 roku „Tamarę" - starając się wydobyć zaniechane wówczas wątki. Młody faszyzm lat 20. ubiegłego wieku sąsiaduje tu bezpośrednio z młodym kapitalizmem lat 90. W rolach głównych wystąpią Jan Peszek i Sonia Roszczuk. Premiera 15 sierpnia.

Źródło:

Gazeta Wyborcza nr 178 - dodatek Teatry

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne