EN

16.10.2024, 15:16 Wersja do druku

Żyrardów. Ogólnopolskie Spotkania Teatralne „Kszesło” - w najbliższy weekend

Tegoroczny festiwal, który odbędzie się w dniach 18-20 października, jest wyjątkowy z kilku powodów, ale głównie dlatego, że udało się zaprosić wybitnych twórców reprezentujących różne gatunki teatru. Zobaczymy między innymi: błyskotliwy one woman show (Sonia Bohosiewicz) najciekawszy kabaret aktorski w Polsce („Teatrzyk Gędźba”), mistrzów ulicznego widowiska („Klinika Lalek”), pantomimę o światowej renomie (Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy) i satyryczny monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej" w wykonaniu Piotra Cyrwusa.

fot. mat. organizatora

Monodram na podstawie „Pana Tadeusza” pokaże Mirek Wasiewicz, a Wojtek Kowalski przywiezie swój najnowszy spektakl o polskich wadach narodowych. W tym roku wraca też konkurs dla młodych teatrów, a w Resursie posłuchamy nadziei żyrardowskiej sceny muzycznej.

Rezerwujcie weekend 18-20 października, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Żyrardowa, Powiatu Żyrardowskiego i Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz firmom: MAGO S. A., Centrumgaz sp. z o. o. i Vector Katowice wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Piątek. Wieczór komedii

Sonia Bohosiewicz „Domówka”, Centrum Kultury (19.00)

Soni nikomu nie trzeba przedstawiać. Wybitna aktorka łącząca temperament, dowcip i dystans do siebie zaprasza na jedyną w swoim rodzaju domówkę. To równocześnie stand-up, spektakl muzyczny i impreza. To PRL widziany oczami Soni Bohosiewicz. Mnóstwo zabawnych anegdot, opowie­ści o miłości, kobietach i mężczyznach. Spektakl z aktywnym i zdecydowanie zaangażowanym udziałem publiczności, w trakcie któ­rego aktorka piecze ciasto w prodiżu, a publiczność śpie­wa razem z nią największe polskie przeboje.

Teatrzyk Gędźba „Bez jednego krzesła”. Resursa (21.00)

Nie wiadomo czy to teatr czy kabaret. Właściwie jedno i drugie, bo znajdziemy tu humor rodem z Monty Pythona, Kabaretu Starszych Panów i Muppet Show. Nie ma tu polityki, jest za to sporo teatralnego rzemiosła na najwyższym poziomie. Co więcej, „Gędźba’ przygotowała spektakl specjalnie na nasz festiwal. To szansa zobaczenia znanych aktorów w zupełnie innym repertuarze – absurdalnym, dowcipnym, pełnym aktorskich improwizacji.

Sobota. Spektakularnie i kameralnie

Konkurs. Warsztat Terapii Zajęciowej Grupa teatralna "SZATER", Czary Mary Sp. z o.o. Centrum Kultury (11.00)

Pierwszy spektakl konkursowy w wykonaniu działające j w naszym mieście grupy teatralnej „Szater”. Przesłaniem spektaklu jest przestroga: „Uważaj, o czym marzysz, bo może ci się to spełnić!”. Trudno o bardziej uniwersalny komunikat.

Mirosław Wasiewicz „Nad Soplicowem słońce weszło”, Centrum Kultury (13.00)

Legenda żyrardowskiego teatru, założyciel „Teatru 36 złotych” i twórca festiwalu „Kszesło” wraca do klasyki, by pokazać, że nie straciła na aktualności, a „Pan Tadeusz” wciąż opowiada o nas – tu i teraz.

Piotr Cyrwus „Zapiski oficera Armii Czerwonej”, Resursa (15.00)

Główny bohater - starszy lejtnant Michaił Zubow - we wrześniu 1939 roku wkracza do Polski. Wszystkie historie zapisuje w notesie, pod okiem zerkającego ze ściany Stalina. Wojskowy zdradza i sprzedaje najbliższych, knuje i samemu się upodla. To z jednej strony opowieść o człowieku zagubionym w chaosie wojny, a z drugiej - gorzka satyra na radziecką propagandę, państwo i armię. Komedia omyłek i taniec nieporadności w wykonaniu sowieckiego żołnierza. Polska jawi mu się jako kraj sprzeczności i dziwów. Spektakl oparty na książce Sergiusza Piaseckiego.

Zespoły muzyczne. Resursa (17.00-20.45)

Powolno, Comparsa, Octagram, Demetria. Młoda krew i ostre brzmienie, okazja zobaczenia muzycznych talentów i przyszłych gwiazd Spotify i YouTube.

Klinika Lalek „Poemat o słońcu i księżycu”, Plac Jana Pawła II (21.00)

„Klinika Lalek” to klasa sama w sobie, jeden z najpopularniejszych teatrów ulicznych w Polsce, weteran międzynarodowych festiwali. Hipisi z wielkimi lalkami, jeżdżącymi instalacjami i latającymi smokami. „Poemat o słońcu i księżycu” to efektowne widowisko o tym, „że jest dzień i noc, że jest słońce i księżyc, że jest kobieta i mężczyzna, że jest początek i koniec, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego Smoka.”

Niedziela. Energia młodości i wirtuozi

Konkurs. Bizarium Kolektyw „Alteracje”, Centrum Kultury (10.30)

„Alteracje” - widowisko rzeszowskiej grupy nawiązujące do życia i twórczości rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, jednej z najwybitniejszych polskich artystek, specjalizującej się w tkaninie artystycznej. Jej monumentalne tkaniny, kompozycje przestrzenne zyskały nazwę abakanów, a jedną z najbardziej znanych kompozycji „Alteracje” tworzy dwanaście wydrążonych ludzkich figur siedzących rzędem.

Konkurs. Szafa na rozdrożu, „Jak mówić o miejscach, w których się nie było?” Resursa (12.00)

Spektakl w reżyserii Kuby Wacławka, na podstawie książki Pierre’a Bayarda. Zagra młodzież z Żyrardowa.

Jak mawiał doktor House: „Wszyscy kłamiemy”. Czasami robimy to, aby nie sprawić komuś przykrości, czasami - wręcz przeciwnie. Pierre'a Bayarda zainteresował specyficzny rodzaj kłamstw. Opisy nieistniejących miejsc, relacje z podróży, które nigdy się nie odbyły. Bayard przekonuje, że wyobrażanie sobie miejsc, w których się nie było, może być bardziej emocjonującym i pouczającym zajęciem niż „prawdziwe” podróżowanie. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić dobrze.

Konkurs. Rękawiczka „Cierpienia młodego”, Centrum Kultury (13.30)

To opowieść utkana między snem a jawą, w której kryją się marzenia, lęki, najróżniejsze emocje młodego bohatera. Widz zostaje wciągnięty w świat uczuć, przeżyć, wzlotów i upadków, w tajemniczą przestrzeń snu, która przemawia z głębi młodego serca.

Maria Czok „MOJE POGO”, Centrum Kultury, sala klubowa (16.45)

Monodram powstał na III roku aktorstwa na podstawie bestsellerowego reportażu „POGO” Jakuba Sieczki – lekarza, który przez 6 lat pracował w stołecznym pogotowiu ratunkowym. Znając polską służbę zdrowia, będzie to opowieść gwarantująca mocne wrażenia. Dla widzów od 14 lat. Zapnijcie pasy!

Teatr Wojtka Kowalskiego „Kukla”, Resursa (19.00)

Kulka to czapka Stańczyka, a spektakl to opowieść o każdym z nas i dla każdego z nas według tekstów Janusza Rudnickiego. Satyryczny i gorzki obraz Polaków. Będzie zabawnie i złośliwie, będzie sporo śmiechu przez łzy (weźcie chusteczki jednorazowe).

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy „Voyage Immobile”, Centrum Kultury (20.30)

Pantomima na światowym poziomie. Nie może być inaczej, jeśli spotyka się Lionel Menard, artysta który pracował z najwybitniejszym mimem Marcelem Marceau i Bartłomiej Ostapczuk – aktor i reżyser, twórca Warszawskiego Centrum Pantomimy. Razem stworzyli kilka spektaklu podziwianych na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu i przez lata granych w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

„Voyage Immobile” to ich najnowszy spektakl, opowieść o wspólnym życiu kobiety i mężczyzny.

Wraz z organizatorem na wydarzenie zapraszają partnerzy projektu: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Żyrardowskiego Andrzej Wilk i Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Źródło:

Materiał nadesłany