EN

31.08.2020, 12:06 Wersja do druku

Zielona Góra. Wieczór z Kaliną Jędrusik, jedną z patronek Festiwalu Filmu, Teatru i Książki - KOZZI Film Festiwal

fotografia Piotra Gacka z książki „Kalina. Jestem, jaka jestem” / fot. WiMBP w Zielonej Górze

3 września o godz. 18.00 w ramach tzw. Forpoczty 6. KOZZI Film Festiwal zapraszamy na Wieczór z Kaliną Jędrusik, jedną z patronek tegorocznego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki - KOZZI Film Festiwal.

Podczas tego wieczoru przedstawimy sylwetkę aktorki, dorobek artystyczny oraz zapoznamy publiczność z jej znanymi i tymi mniej znanymi piosenkami. Zaprosimy także na projekcję filmu pt. "Gdzie jest trzeci król", reż, Ryszard Ber.

Kalina Jędrusik, znakomita polska aktorka, wyróżniała się również talentami muzycznymi oraz kabaretowymi! Jej kariera nabrała rozpędu w latach sześćdziesiątych, podczas gdy wcieliła się ona w rolę Joanny w filmie reżyserii Jana Batorego pt. ,,Lekarstwo na miłość’’. Gwiazda, uchodząca za jedną z najpiękniejszych kobiet sceny lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, występowała dla polonii w USA  w duetach z Violettą Villas. Wielu do dziś opisuje ją jako kolorowego ptaka, który nadawał barw szaremu, peerelowskiemu światu. Prowokowała nie tylko na scenie, ale również w prywatnym życiu. Mimo ogromnej miłości do kotów, zmarła w wyniku ataku astmy oskrzelowej, którą spowodowała sierść kota, w 1991 roku.

Dajcie uwieść się Kalinie, poznajcie jej wyjątkową, momentami kontrowersyjną historię, a później wraz z nami obejrzyjcie film ,,Gdzie jest trzeci król’’ (1966), aby zobaczyć, jak na ekranie radziła sobie ikona polskiego kina.

Podczas festiwalu zaprezentujemy także publikację Dariusza Michalskiego „Kalina Jędrusik”, wydaną w 2010 r.

Źródło:

Materiał nadesłany