EN

24.02.2024, 10:27 Wersja do druku

Zielona Góra. W Lubuskim Teatrze startują próby do „Pałacu” - spektaklu wg książki Wiesława Myśliwskiego

W Lubuskim Teatrze wystartowały próby do „Pałacu” - spektaklu powstającego na podstawie książki Wiesława Myśliwskiego. Premiera: 23.03.2024 r.

fot. KADR Kamil Derda

Twórcy:

Autor: Wiesław Myśliwski
Scenariusz i reżyseria: Robert Kuraś
Scenografia, kostiumy: Adam Królikowski
Opracowanie muzyczne: Damian - Neogenn - Lindner
Wykonawcy muzyki: Magda Kuraś i Maciej Świniarski

O spektaklu: Proszę sobie wyobrazić miejsce, w którym ukryte myśli, tęsknoty, podniety, pragnienia mogą znaleźć swój upust, a wyobraźnia nie zna granic. W takim miejscu mnogość i potencjał nas samych stają się nieskończone, a my stajemy się zdolni do wszystkiego.

Tym miejscem jest „Pałac” dla naszego bohatera. Bohater opowieści, pasterz Jakub, pragnie wyrwać się z tej wielkiej zbiorowości, jaka w nim drzemie, która go więzi. Chodząc po pałacu szuka swojego prawdziwego ja. Pałac staje się symbolem  jego człowieczeństwa. Błądząc w swej pamięci i niepamięci pragnie odnaleźć siebie. Jak sam powiada, „...muszę się dograć do tego co jest we mnie, co się wylewa już. Do tej muzyki, tej wzniosłej, tej tylko mojej...”

Co stanie się z Jakubem po przekroczeniu progu pałacu? Jaką cenę płaci się za poznanie tajemnicy w sobie? Czy jesteśmy w stanie znieść to, co jest w nas samych? Czy to jest nasz koniec, czy nasz początek?

--------

Wiesław Myśliwski – pisarz, którego nie trzeba przedstawiać. Laureat wielu prestiżowych nagród, odznaczeń i orderów. Jego książki tłumaczono na wiele języków i wielokrotnie wznawiano dzięki ogromnej popularności wśród czytelników. Nakładem wydawnictwa Znak ukazał się niedawno zbiór jego dramatów.

Pisarz często powtarza, że jego książki biorą się z namysłu intelektualnego, że pisze mu się ciężko, że pisze więcej gumką niż ołówkiem. Jednak jego druga książka „Pałac”,  wydana w 1970 r., jest inna, wyjątkowa. Autor w jednym z wywiadów powiedział, że jest to książka napisana w tak zwanym „natchnieniu twórczym”, gdzie zatracała mu się granica pomiędzy światem książki a rzeczywistością. Wielkie uniesienie artystyczne musiało mieć swoją podstawę – jego źródłem mogła być wielka miłość, gdyż powieść jest dedykowana, jak to napisał: „Żonie mojej”.

Robert Kuraś – ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ma w swoim artystycznym dorobku spektakle, których był reżyserem, choreografem oraz aktorem. Za pierwszy z nich, „Księżniczka na opak wywrócona” Pedro Calderona de la Barki, zdobył nagrodę publiczności „Leon” za najlepszy spektakl sezonu 2016/2017 w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Został on również zaprezentowany na festiwalu Talia w Tarnowie. W komedii muzycznej „Zielony Gil” Tirso de Moliny, zadebiutował ponadto jako kompozytor. Sztuka prezentowana była na festiwalu M-Teatr w Koszalinie. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne