EN

22.07.2021, 09:02 Wersja do druku

Zielona Góra. Trwa rozbudowa Lubuskiego Teatru

Na placu Teatralnym trwa budowa m.in. sceny lalkowej. Prace są warte 15 mln zł, większość to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Budynek będzie gotowy w listopadzie 2022 r.

fot. mat. teatru

Prace na placu Teatralnym trwają od października ub. roku. Wykonuje je firma Exalo Drilling (dawny Diament), która otrzyma ponad 15 mln zł. Większość tej kwoty, bo ponad 8 mln zł, to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Do końca roku budowa powinna osiągnąć stan surowy. Do tej pory robotnicy m.in. wyprofilowali teren pod wylanie betonu podkładowego, a obecnie stawiają ściany żelbetowe na parterze.

Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje - parter i dwa piętra. Jego sercem będzie scena lalkowa, której w Teatrze Lubuskim bardzo brakowało. Budynek będzie połączony z obecną siedzibą teatru łącznikiem. To m.in. dlatego, by można było mówić o rozbudowie i uzyskać dotację z Unii Europejskiej. Łącznik znajdzie się na wysokości pierwszego piętra, pod nim będzie przejazd.

Oprócz sceny lalkowej powiększony teatr będzie miał m.in. scenę letnią. Dzięki niej będzie można organizować wydarzenia plenerowe, a publiczność zasiądzie na placu Teatralnym.

Na placu powstanie też małe muzeum lalek, gdzie teatr zaprezentuje zbiory ze swojej kolekcji. W budynku znajdą się też m.in. foyer, magazyny, garderoby czy szatnia.

- Prace idą zgodnie z harmonogramem. Jeśli chodzi o plan finansowy, nic się nie zmieniło. Mieścimy się w planie, który sobie na początku określiliśmy. Całość inwestycji to koszt ponad 15 mln zł. Ponad 4 mln zł to wkład własny samorządu województwa lubuskiego. Mam więc nadzieję, że w dobie zmieniających się cen, zmieścimy się w tej kwocie, która jest już przyznana i w listopadzie przyszłego roku będziemy mogli cieszyć się z nowego obiektu kulturalnego na mapie Zielonej Góry - mówi Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego.

W galerii możecie zobaczyć, jak wygląda budowa sceny lalkowej Teatru Lubuskiego.

Tytuł oryginalny

Rozbudowa Teatru Lubuskiego. Exalo stawia żelbetowe ściany nowego budynku

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Zielona Góra” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.