EN

16.03.2021, 10:43 Wersja do druku

Zielona Góra. „Szczegółowa teoria życia i umierania” Michała Zdunika w Czytelni Dramatu

Marcowa odsłona Czytelni Dramatu zielonogórskiego „Norwida” już w najbliższą środę, 17 marca o godz. 18.30! Zapraszamy online na Facebooku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Tym razem czytać będziemy „Szczegółową teorię życia i umierania” Michała Zdunika. To dramat poetycki inspirowany historią Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas wojny ukrywali Żydów w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Wersje przeszłości plączą się, a czego nie pamiętają świadkowie, dopowiadają duchy. Modernistyczny język przemyca pytania metafizyczne: o możliwość dotarcia do minionych wydarzeń oraz o sens tego, co się stało.

"Będzie to wyjątkowa odsłona Czytelni Dramatu, bardzo młodzieżowa, ponieważ tekst, który będziemy czytali, został zaprojektowany na ludzi młodych" - zdradza Janusz Łastowiecki, koordynator projektu.

"Jest to próba ocalenia historii głosami ludzi młodego pokolenia. Dramat będzie czytany przez bardzo zdolnych i młodych studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, Roksanę Gotfryd i Aleksandra Buchowieckiego, którzy swoje pierwsze kroki w teatrze już stawiali na różnego rodzaju warsztatach" - dodaje

Sztuka po raz pierwszy wydrukowana została w miesięczniku  „Dialog” nr 5/2018. Ukazała się w antologii Polska jest mitem. Nowe dramaty, wydanej w kwietniu 2019 nakładem Agencji Dramatu i Teatru. Trafiła do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

"Szczegółowa teoria życia i umierania Michała Zdunika ma formę polifonicznego słuchowiska rozpisanego na głosy żywych i umarłych. Opowiada historię Jana i Antoniny Żabińskich ukrywających Żydów podczas wojny w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Dramat jest formą przede wszystkim muzyczną, dlatego trzeba go najpierw usłyszeć. Autor tworzy stricte muzyczną partyturę głosów, wyrzekając się tradycyjnie pojmowanej fabuły na rzecz improwizowanej audycji radiowej, w której słyszymy głos spikera oraz zmagającego się z materią własnego dzieła autora. Przy tym Zdunik jest w szczegółowej teorii życia i umierania najdalszy od utrwalania utartego mitu polskiego bohaterstwa, całkiem niedawno podniesionego przez hollywoodzki film z Jessicą Chastain w roli Antoniny Żabińskiej. Dla niego historia Żabińskich zmienia się w zależności od tego, jak i przez kogo będzie opowiadana. On sam traktuje teatr i dramat jako jedyne w swym rodzaju medium."
[− ze wstępu Jacka Wakara do antologii Polska jest mitem. Nowe dramaty]

Czytają: Roksana Gotfryd i Aleksander Buchowiecki
Reżyseria czytania: Michał Zdunik

Po czytaniu odbędzie się rozmowa z autorem i reżyserem, Michałem Zdunikiem.
Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki/ Lubuskie Laboratorium Książki

WAŻNA INFORMACJA!
Retransmisja Czytelni Dramatu dostępna będzie do obejrzenia tylko do soboty, 20 marca - do godziny 18.30.

UWAGA!
Czytanie dramatu odbywa się w ramach Tygodnia E-książki. Wykonawcy będą czytać dla nas dramat z PocketBooków InkPad 3. Zaprezentujemy krótko nasz nowy produkt i ofertę dla Czytelników.

Gospodarz i pomysłodawca cyklu: dr Andrzej Buck
Koordynacja projektu i przygotowanie: dr Janusz Łastowiecki

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne