EN

12.09.2020, 12:00 Wersja do druku

Zielona Góra. Nagrody 6. KOZZI Film Festiwalu przyznane

Marian Opania i Zbigniew Zamachowski znaleźli się wśród artystów nagrodzonych na 6. KOZZI Film Festiwalu w Zielonej Górze. Laureaci Klapsów 2020 – bo tak nazywają się nagrody tej imprezy – zostały wręczone w piątek podczas wieczornej gali, która odbyła się w Pałacu Wiechlice.

Jak poinformowała PAP Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, do konkursu w pięciu kategoriach zostało zakwalifikowanych łącznie 15 polskich filmów wyprodukowanych w 2019 i 2020 r.

„Statuetkę Klapsa za całokształt osiągnięć artystycznych odebrał znany i lubiany aktor Marian Opania, który jest gościem specjalnym tegorocznego festiwalu” – powiedziała Urbańska.

Za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym festiwalowe jury uznało rolę Zbigniewa Zamachowskiego w filmie „Zieja” w reż. Roberta Glińskiego. Z kolei Klapsa 2020 za kreację drugoplanową odebrała Barbara Kurzaj, która zagrała w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy.

Klaps za najlepszy polski film fabularny został przyznany reżyserce Małgorzacie Imielskiej za obraz „Wszystko dla mojej matki”, a za najlepszy film kina akcji jury uznało "Supernovą" w reżyserii Bartosza Kruhlika.

Na zakończenie uroczystej gali odbył się koncert pt. „Cohen w teatrze” w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Taraszki z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

KOZZI Film Festiwalu to impreza ku pamięci aktora Macieja Kozłowskiego, który pochodził z Kargowej w obecnym pow. zielonogórskim. Wydarzenie ma na celu promocję polskiej kinematografii, teatru i książki.

Przez pięć dni festiwalowa publiczność ma okazję obejrzeć ponad 40 filmów, sześć spektakli teatralnych, a także wziąć udział w spotkaniach z artystami, dyskusjach o książkach, wydarzeniach parateatralnych, warsztatach i koncertach.

Gośćmi festiwalu są m.in.: Marian Opania, Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Seweryn, Małgorzata Pritulak, Zdzisław Wardejn i Lech Dyblik.

W Zielonej Górze filmy są pokazywane w pięciu salach - trzech w bibliotece, Kinie Rektorat oraz w Cinema City, a w Żarach w sali widowiskowej "Luna".

Z okazji Festiwalu przygotowano również dwie wystawy: "Niech żyje Pippi!" – zorganizowaną z okazji 75. urodzin bohaterki książek Astrid Lindgren oraz "Festiwal Filmu i Teatru. Kozzi Film Festiwal" - prezentującą historię imprezy.

6. KOZZI Film Festiwal potrwa do niedzieli, 13 września br. Głównym organizatorem festiwalu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze we współpracy ze Stowarzyszeniem KOZZI Film Festiwal, Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Żarskim Domem Kultury.

Źródło:

PAP