EN

1.06.2023, 10:40 Wersja do druku

Zielona Góra. Cykl wydarzeń poświęconych książkom na KOZZI Film Festiwalu

Jednym z istotnych nurtów tegorocznego KOZZI Film Festiwalu, jaki odbywa się w Zielonej Górze od 1 do 5 czerwca, jest cykl wydarzeń poświęconych książkom. W tym roku uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach i dyskusjach dotyczących następujących tytułów:

fot. mat. Prószyński i S-ka

Karolina Prewęcka, "Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam" – ze Stanisławą Celińską i Karoliną Prewęcką rozmawiał będzie Łukasz Maciejewski

3 czerwca, godz. 18.00, Zajazd Kultury, ul. Jedności 78, Zielona Góra

Stanisława Celińska ze swadą opowiada o aktorstwie i codzienności, o sukcesach i problemach, o autorytetach i szukaniu spokoju.

Książka jest złożona z dwóch głównych warstw: pierwszej - pełnej faktów, oraz drugiej - refleksyjnej, z osobistym przesłaniem. Równolegle barwny portret Stanisławy Celińskiej tworzą jej przyjaciele i znajomi, m.in. Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr…
 
"Stanisława Celińska jest jedna i nigdzie nie ma osoby podobnej do niej - i w talencie, i w człowieczeństwie. W życiu jest heroiczna, w uzdolnieniach nie do ogarnięcia. Ma energię silnika odrzutowego, głos niebotyczny, muzykalność kompletną i odwagę zawodową jak mało kto. Po prostu - Stasia jest wspaniałą aktorką i niezwykłą osobą. To dla niej Bertolt Brecht napisał Mutter Courage…"
Kazimierz Kutz

Stasia jest to NAJCZYSTSZY DIAMENT -
Wielka AKTORKA...
Wielki CZŁOWIEK...
Mój wielki PRZYJACIEL...
Jerzy Antczak

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy)

fot. mat. prasowe

Magdalena Jaros, "Ty pieronie. Biografia Franciszka Pieczki" – z Magdaleną Jaros rozmawiał będzie Bartosz Kuświk

3 czerwca, godz. 16.00, Zajazd Kultury, ul. Jedności 78, Zielona Góra

Zamknięty w sobie, po śląsku hardy i osobny? A może delikatny, wrażliwy, z gołębim sercem? Jaki był Franciszek Pieczka, wybitny aktor, który zagrał 500 ról filmowych i teatralnych?
Ty pieronie! to wnikliwy i czuły obraz jego aktorskiej wielkości połączonej ze skromnością, prawością i uczciwością.
Do bliskiego kręgu Franciszek Pieczka dopuszczał garstkę osób. Ale wszyscy, którzy go znali, mówią, że był niezwykle skromny i ciepły. Nigdy się nie wywyższał, nie pchał się na pierwszy plan. Bardzo rzadko bywał na bankietach, nie znosił rozgłosu.
Koledzy z Teatru Powszechnego w Warszawie żartują, że po premierze przy pierwszym ukłonie stał na przedzie sceny, przy drugim był blisko kulis, przy trzecim… siedział już w domu w Falenicy. Dom to rodzina: żona, dwójka dzieci i wnuki. Oni byli jego światem.
Jan Jakub Kolski powiedział, że miarą bezinteresowności i życzliwości powinna być jedna pieczka. I trudno się z tym nie zgodzić…

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy)

fot. mat. Wydawnictwa Marginesy

Maria Peszek, "Naku*wiam zen"– rozmowę z Marią Peszek poprowadzi Natalia Dyjas-Szatkowska

3 czerwca, godz. 20.00, Zajazd Kultury, ul. Jedności 78, Zielona Góra

Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy...
Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.
Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa. Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.
Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni.
Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.
"Tym razem nie używam zapałek. Nie wzniecam rewolucji. Nie krzyczę: „Róbmy dym”. Zeszłam z barykad. Chcę się podzielić opowieścią o niełatwej, ale wspaniałej relacji z ojcem, i ogrzać nią serca. Chcę zabrać was w podróż do źródła mojej siły, a przy okazji sama zrozumieć, skąd się wzięłam, taka, a nie inna. To opowieść o sensie rozmowy i szansie na szczęście w każdych okolicznościach. O afirmacji życia. Jest trochę jak kompas, dzięki któremu łatwiej nawigować przez niespokojny czas."
Maria Peszek – wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc wiele nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Piotrem Szulkinem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała pięć albumów solowych – miasto mania (2005), maria Awaria (2008), Jezus Maria Peszek (2012), Karabin (2016), Ave Maria (2021). Laureatka prestiżowych nagród: Paszportu „Polityki”, Fryderyków, „Człowieka Roku” w plebiscycie Wdechy „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej. W 2022 roku zagrała główną rolę kobiecą w miniserialu Netflixa "Królowa".

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy).

Jan Kaczkowski, "Zamiast czekać zacznij żyć" – rozmowę z udziałem Marii Pakulnis i Łukasza Maciejewskiego poprowadzi ks. prof. Andrzej Draguła. Rozmowę poprzedzi projekcja filmu "Johnny".

4 czerwca, godz. 16.00, Kino Norwid, al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra

Nie trać czasu, zacznij kochać!

Ks. Jan Kaczkowski uczył nas czułości, bliskości i miłości do drugiego człowieka. Jego słowa zawsze trafiały prosto w najdelikatniejsze struny naszej duszy i nierzadko poruszały najgłębiej ukryte lęki i pragnienia. Zdecydowanie za wcześnie zabrakło nam jego mądrego głosu.

W nigdy wcześniej niepublikowanych tekstach wręcz każe nam wyjść ze strefy własnego komfortu. Porzucić wieczne czekanie na to, aż spotka nas coś dobrego, i wziąć życie we własne ręce. Piłka jest po naszej stronie – czy odpowiemy na jego propozycję?

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy)

Jolanta Fainstein, "mama ma szorstkie ręce" - rozmowę z Jolantą Fainstein moderować będzie dr Mirosława Szott. Do dyskusji wokół czytania dramatu współczesnego zaproszeni zostali także: Joanna Marcinkowska z Lubuskiego Teatru oraz dr Andrzej Buck, autor monografii Teatr małej ojczyzny. Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze 1951-2010 (2018) i dwóch edycji Antologii dramatu lubuskiego (2011, 2022).

3 czerwca, godz. 15.00, Zatonie, Scena Pałacowa

Jolanta Fainstein (ur. 1986 r.) – filolożka, doktorka nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, tłumaczka, dramaturżka, poetka. Jej teksty są głęboko osadzone w kodach kulturowych, intertekstualne. Autorka użycza swojego głosu grupom milczącym i skazanym na milczenie. Publikowała w Chiduszu, Pro Libris i na stronie Lubuskiej Fundacji Judaica. Została wyróżniona w konkursie poetyckim ¡No pasarán!, a jej utwory ukazały się w pokonkursowym tomie. Otrzymała wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Dramaturgiczną im. T. Różewicza (2022 r.) za dramat mama szorstkie ręce.
mama ma szorstkie ręce dramat w II aktach - sztuka sceniczna debiutującej dramatopisarki, uhonorowana nominacją do pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, zorganizowaną przez Teatr Miejski w Gliwicach w 2022 r. W recenzji pokonkursowej napisano:
Dramat mama ma szorstkie ręce to poetycki, melancholijny obraz „rodziny w bloku”, skupiony na postaci matki widzianej przez pryzmat dorosłej córki. Kobiecość, męskość, więzy rodzinne, normy społeczne – wszystko przedstawione i opisane językiem nieoczywistym, zabawnym i smutnym jednocześnie.
Jak twierdzi Jolanta Fainstein, tytuł sztuki odnosi się do wypowiedzi dziecka, które w ten sposób opisało wynik ciężkiej pracy swojej mamy: opieka nad dziećmi, gotowanie, sprzątanie, pranie i wiele innych „przyjemności”, których czasami nie dostrzega część męskiego świata. Autorka podjęła także problem odczuć dzieci, których rodzice się rozwodzą.
Czytanie dramatu w wykonaniu aktorów z Lubuskiego Teatru oraz Teatru Trójkąt, w reż. Zdzisława Wardejna miało miejsce 12 stycznia 2023 r. w ramach Czytelni Dramatu w Zielonej Górze (WiMBP im. Cypriana Norwida).

Źródło:

Materiał nadesłany