EN

27.06.2024, 12:50 Wersja do druku

Zamość. Trwa 49. Zamojskie Lato Teatralne

23 czerwca rozpoczęło się 49. Zamojskie Lato Teatralne, które potrwa do 6 lipca. Jest szekspirowsko! Jutro w programie spektakl „Sen nocy letniej" Kijowskiego Narodowego Teatru Akademickiego Mołodyj Ukraina.

fot. proj. Łukasz Zwolan/mat. organizatora

Zamojskie Lato Teatralne zaczęło się 31 lipca 1976 roku – Jan Machulski z Teatrem Ochoty wystawił na Rynku Wielkim w Zamościu „Romeo i Julię”, wiekopomne dzieło Williama Szekspira. Dziewięć tysięcy widzów na plenerowej widowni otworzyło i zatwierdziło to teatralne wydarzenie. Przez wiele lat w każdej odsłonie Zamojskiego Lata Teatralnego była przynajmniej jedna inscenizacja szekspirowska. Jan Machulski – ojciec chrzestny Zamojskiego Lata Teatralnego stwierdził: wybrałem Szekspira ponieważ jest on renesansowy i trafia przede wszystkim do emocji. Jest taki festynowy.

W pierwszej dekadzie festiwalu Jan Machulski z aktorami Teatru Ochoty i studentami łódzkiej PWSFTiT zjeżdżał do Zamościa z „podgotowanym” spektaklem i pracował nad nim na otwartych dla publiczności próbach. Zamościanie mówili, że dzięki temu uczyli się teatru, bo jak przyjeżdżał inny Teatr, robił jedną próbę i od razu widać było, że aktorzy wszystko umieją, to było mniej nauki. Jednak i jednych i drugich widzowie gorąco oklaskiwali. Ryszard Smożewski, wówczas dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, mawiał: cieszy nas zawsze sympatyczna gwałtowność oklasków idących ku nam z Rynku.

Więc - na Rynku Wielkim, w podwórkach Zespołu Staromiejskiego, w Parku Miejskim, amfiteatrze, ale też w sali Wojewódzkiego Domu Kultury działo się Zamojskie Lato Teatralne. I to się nie zmienia, po ponad czterech dekadach trwania festiwalu, gramy w plenerze i w sali, a widzowie oklaskują artystów, nierzadko z sympatyczną gwałtownością.

Festiwal kontynuuje teatralne tradycje „Padwy Północy” przez wzgląd na zasługi ordynatów Zamoyskich w dziedzinie teatru, z uwagi na polską prapremierę „Cyda”, która odbyła się w Zamościu w 1662 r., także z racji lubelskiej „Reduty” Juliusza Osterwy goszczącej w mieście wielokrotnie i z ogromnym powodzeniem oraz twórczej aktywności teatru amatorskiego w Zamościu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zamojskie Lato Teatralne jest przedsięwzięciem kulturalnym, które ma aspiracje oddziaływania w kategoriach artystycznych, popularyzatorskich, ale też wychowawczych i społecznych. Istotą ZLT jest prezentacja spektakli w wykonaniu teatrów profesjonalnych dla mieszkańców miasta, regionu i turystów. Oprócz programu głównego festiwal wzbogacony jest o imprezy towarzyszące m.in. wystawy fotograficzne i plastyczne, koncerty, spektakle grup amatorskich, konkursy, czy warsztaty. To utrwalone w świadomości mieszkańców zjawisko stanowi nieodłączny element letniego, kulturalnego pulsowania miasta.

Lato Teatralne jest festiwalem niekonkursowym, jedynym przejawem współzawodnictwa jest organizowany od 1985 r. plebiscyt publiczności na najlepszy spektakl. Wybrany teatr otrzymuje Buławę Hetmańską i zaproszenie do otwarcia kolejnej edycji.

Program Zamojskiego Lata Teatralnego tworzymy według założenia przyjętego dla każdej kolejnej edycji. Przesłanki programowe są różnorakie. Tematami przewodnimi były m.in. „Sen”, „Podróż”. Innym razem o wyborze spektakli zdecydowały względy raczej formalne – w programie były spektakle muzyczne, czyli „Przymierze teatru i muzyki”.

Spektakle na Zamojskie Lato Teatralne wybieramy spośród propozycji przysyłanych przez Teatry oraz z repertuaru Teatrów.

TEGOROCZNY PROGRAM TUTAJ

fot. mat. organizatora

Jako się rzekło, nie raz zresztą, tegoroczne Zamojskie Lato Teatralne jest szekspirowskie. Jednym z programowych spektakli jest „Lear”. Esej aktorski Andrzeja Seweryna. Tak się wspaniale złożyło, że właśnie miał premierę film o Artyście i ...będzie prezentowany podczas naszego teatralnego festiwalu.

"Jestem postacią fikcyjną" to dokumentalny portret Andrzeja Seweryna. Nie jest to jednak film biograficzny. Kamera towarzyszy bohaterowi na przestrzeni jednego roku, obserwuje codzienne zajęcia, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje i pasję do pracy. To wielowymiarowy portret wybitnego aktora, który gra, reżyseruje, prowadzi teatr. W pogoni za swoją pasją nadal z młodzieńczą werwą rzuca się w nowe zawodowe wyzwania. Na ekranie widzimy artystę w nieustannym twórczym biegu, ale widzimy też zwykłego człowieka.

reżyseria: Arkadiusz Bartosiak
scenariusz: Arkadiusz Bartosiak, Paweł Laskowski
producentka: Katarzyna Kubacka-Seweryn                     
producentka wykonawcza: Aneta Hickinbotham                                                                                    

zdjęcia: Kacper Wójcicki                                                                                                                 
montaż: Filip Drzewiecki, Paweł Laskowski
w filmie wykorzystano utwory Hani Rani

więcej informacji>>> https://zef.org.pl/jestem-postacia-fikcyjna/

Czas trwania: 75 minut

1 lipca, godz. 18.00, sala kinowa od A do Z, Zamojska Akademia Kultury, ul. Akademicka 8

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w Sekretariacie Zamojskiego Domu Kultury oraz online

Źródło:

zlt.zdk.zamosc.pl
Link do źródła

Wątki tematyczne