EN

11.06.2022, 15:48 Wersja do druku

Zamość. Przedpremierowy pokaz sztuki „Komedianci, czyli Konrad nie żyje" - w poniedziałek

Inne aktualności

Przedpremierowy pokaz nowego spektaklu Teatru Telewizji na podstawie sztuki Bronisława Wildsteina „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” w reżyserii Andrzeja Mastalerza - podczas Festiwalu „Dwa Teatry” w Zamościu, w poniedziałek.

Reżyser spektaklu Andrzej Mastalerz powiedział PAP, że akcja komedii rozgrywa się w teatrze, a jej bohaterami są aktorzy, którzy chcąc spełnić swoje zawodowe marzenia, zmieniają dotychczasowy porządek i powołują - w miejsce usuniętego dyrektora - radę.

"Równie dobrze akcja mogłaby się dziać w jakimś innym środowisku, ponieważ rozmawiamy tam o rzeczach uniwersalnych. Obejmujemy tematy, które są charakterystyczne nie tylko dla środowiska, z którego się wywodzę, ale również dla innych” - stwierdził.

Według niego przedstawiony w sztuce teatr jest metaforą świata. "Teatr jest pretekstem do rozmowy na temat m.in. zmian, które zachodzą w kulturze i myślę, że będzie przyczynkiem do dyskusji, czy te zmiany, które zachodzą, są dla nas dobre, czy nie" – powiedział reżyser. "Zależało mi na poważnej rozmowie z widzem" - dodał.

W spektaklu wystąpią: Andrzej Mastalerz, Aleksandra Batko, Dariusz Kowalski, Mariusz Ostrowski, Agnieszka Skrzypczak, Łukasz Lewandowski, Janusz R. Nowicki, Kacper Matula, Sebastian Konrad, Jakub Zając, Piotr Seweryński, Marcin Kwaśny i Krzysztof Wach.

Przedpremierowy pokaz sztuki "Komedianci, czyli Konrad nie żyje" w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odbędzie się w poniedziałek o godz. 15.

W piątek Mastalerz odebrał w Zamościu Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry – Zamość 2022" przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze TV i Teatrze PR.

Odpowiadając na pytanie PAP o uczucia towarzyszące wyróżnieniu, przyznał, że odbieraniu nagrody towarzyszyły bardzo duże emocje. "To jest bardzo ważna nagroda. Jest to podsumowanie jakiegoś etapu w swoim życiu zawodowym" - powiedział.

Oprócz Mastalerza nagrodę w tym roku otrzymała Magdalena Zawadzka. W ostatnich latach nagrodzono także: Ewę Wiśniewską i Jerzego Zelnika, Halinę Łabonarską i Jana Englerta, a także Barbarę Krafftównę i Franciszka Pieczkę.

Mastalerz przyznał, że jest zaszczycony i szczęśliwy, że stoi w jednym szeregu z tak wybitnymi postaciami Teatru PR i TV. "Jest to wielkie zobowiązanie" - przyznał.

Nawiązując do trwającego od piątku Festiwalu „Dwa Teatry”, stwierdził, że jego dużą wartością jest możliwość spotkania się twórców z publicznością. "Bez słuchaczy, bez widzów bylibyśmy nieistotni" – wyjaśnił.

Festiwal "Dwa Teatry" potrwa do 13 czerwca. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną premiery ostatniego sezonu Teatru TV, które powalczą o Grand Prix. Laureaci tegorocznego festiwalu zostaną zaprezentowani w poniedziałek podczas gali na Rynku Wielkim w Zamościu. W programie imprezy znalazły się także spotkania z aktorami, koncerty, wystawy oraz imprezy dla dzieci.

Źródło:

PAP