EN

11.09.2020, 12:51 Wersja do druku

Zamość. Premiera "Zagłady" Fundacji Banina na 45. Zamojskim Lecie Teatralnym

Próba do spektaklu "Zagłada" Fundacji Banina, fot. Karolina Kaliszuk

W ramach 45. Zamojskiego Lata teatralnego będzie można zobaczyć spektakl „Zagłada" Fundacji Banina z Warszawy. To pierwsza adaptacja książki Piotra Szewca. Prapremiera przedstawienia będzie miała miejsce 12 września o godz. 19.30 w Parku Miejskim w Zamościu.

Warszawska formacja teatralna wzięła na warsztat książkę ukazującą losy mieszkańców Zamościa u progu II wojny światowej. - W książce wielokrotnie przewija się motyw końca, który niechybnie nadejdzie. Książka jest zapisem jednego dnia z życia miasta, prawdopodobnie latem 1939 roku, gdzie nawet przyroda zdawała się przeczuwać nadchodzącą tragedię. Wiemy, jak skończyła się rzeczywistość bohaterów “Zagłady". Pytanie, co zrobić, by dzisiaj leniwa codzienność nie doprowadziła do powtórki - pytają twórcy spektaklu.

Twórcy wydarzenia będą chcieli zastanowić się wspólnie z odbiorcami, jak funkcjonował Zamość przed wojną i jak wyglądało życie jego mieszkańców. Punktem wyjścia scenariusza, oprócz “Zagłady", będą również przedwojenne filmy i utwory' muzyczne.

Reżyserem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Bartłomiej Miernik, założyciel Fundacji, która zajmuje się edukacją poprzez teatr. Za scenariusz i adaptację odpowiada Marta Fortowska. Obsada: Paweł Bernadowski, Marek Chodaczyński, Teresa Filarska, Patryk Pawelec, Alicja Stankiewicz. Rezerwacji wejściówek na spektakl można dokonać na stronie internetowej Zamojskiego Domu Kultury.

Źródło:

Dziennik Wschodni nr 176

Autor:

OAD