0d 11 sierpnia do 30 września Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem realizował projekt pod nazwą "Witkacy wirtualny (Signum temporis)" w ramach programu "Kultura w sieci". Wszystkie nagrania zostały teraz udostępnione dla Widzów na kanale Youtube Teatru i będą dostępne przez pół roku, od 1 listopada do 30 kwietnia.
Rok 2020 to rok wielkich wyzwań – nie tylko społeczno-ekonomicznych, ale również wyzwań dla kultury. Zamknięte galerie, teatry, muzea skłaniają środowiska artystyczne do poszukiwania nowych metod wyrazu oraz nowych dróg dotarcia do widza. Dzięki uruchomionemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programowi „Kultura w sieci” wiele instytucji kultury, w pandemicznych realiach przeniosło swoją działalność do internetu.
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem w ramach „Kultury w sieci” przygotował dla swoich Widzów 3 cykle spotkań, które prezentowane były od 11. sierpnia do 30. września na kanałach społecznościowych Teatru. „Mój Teatr – Mój Witkacy. Punkt widzenia to jeszcze nie światopogląd” to spotkania z Aktorkami i Aktorami Teatru, podczas których zdradzili oni nieco kulisy pracy nad jednymi z ważniejszych ról w swoich karierach ze spektakli na podstawie dramatów Patrona Teatru – Witkacego.
Z internetową publicznością spotkali się zarówno założyciele Teatru – Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor – jak również przedstawiciele młodszego pokolenia – Emilia Nagórka, Dominik Piejko czy Piotr Łakomik. Aktorzy 'Witkacego' wrócili wspomnieniami do takich spektakli jak „Wariat i zakonnica”, „Kurka wodna”, „Katzenjammer”, „Bezimienne dzieło” czy „Metafizyka dwugłowego cielęcia”.
Kolejną propozycją Teatru były fragmenty „Niemytych dusz” St. I. Witkiewicza, czytane przez Zespół Witkacego – na ekranach mogliśmy zobaczyć Andrzeja Bieniasa, Marka Wronę, Adriannę Jerzmanowską, Katarzynę Pietrzyk, Joannę Banasik, Krzysztofa Wnuka oraz pozostałych członków Zespołu Aktorskiego. Oprócz „Niemytych dusz” można było usłyszeć znane i mniej znane piosenki 'witkacowskiego' skomponowane przez Jerzego Chruścińskiego – autora muzyki do większości spektakli zakopiańskiego Teatru. W 14 odcinkach przedstawiony został problem węzłowiska niższości i ogólne założenia teorii Zygmunta Freuda oraz Konstytucjonalnej teorii osobowości Ernsta Kretschmera.
Na 3. - ostatni cykl – składały się spotkania z Maciejem Pinkwartem oraz Zbigniewem Moździerzem. Dr Maciej Pinkwart – autor wielu przewodników turystycznych m.in. po Zakopanem, Słowacji, Francji, Grecji oraz biograficznej książki o Witkacym pt. „Wariat z Krupówek” – podczas cotygodniowych spotkań zatytułowanych „Zakopane Witkacego – Witkacy w Zakopanem” przedstawił biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z miastem u podnóża Tatr, w którym Witkacy spędził większość swojego życia. Z kolei dr hab. Zbigniew Moździerz – konserwator zabytków architektury, pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem od 1976 roku – opowiedział niezwykle interesującą historię budynku Zakładu Wodoleczniczego dra Andrzeja Chramca, w którym obecnie mieści się siedziba Starostwa Tatrzańskiego i Teatru im. St. I. Witkiewicza. Wykład opatrzony został historycznymi fotografiami, dzięki, którym możemy zobaczyć jak zmieniał się sam budynek oraz jego otoczenie.
Wiadomo, że wirtualne spotkania nigdy nie zastąpią bezpośredniego obcowania ze sztuką i fizycznego – namacalnego spotkania aktora z widzem – które dla zakopiańskiego Teatru jest tak ważne – jednak dzięki tym internetowym spotkaniom Teatr mógł zawitać w domach widzów, którzy z uwagi na obecną sytuację i panujące obostrzenia nie mogli wybrać się na spektakle w Zakopanem. Wszystkie nagrania dostępne będą na kanale Youtube Teatru 'Witkacy' przez pół roku od 1. listopada do 30. kwietnia. A już od 20. listopada 'Witkacy' szykuje dla swoich Widzów kolejne wirtualne niespodzianki – więcej szczegółów dostępne na stronie Teatru – www.witkacy.pl.
***
Realizacja projektu: Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Krzysztof Wnuk, Marzena Wnuk
Koordynator techniczny – Gaja Gajewska
Realizacja on-line – Studio Halny
Koncepcja artystyczna - Andrzej St. Dziuk
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”