EN
2.05.2022, 08:30 Wersja do druku

Zachodniopomorskie. Wsparcie finansowe dla instytucji kultury w Szczecinie i Koszalinie

Trzy placówki kultury na Pomorzu Zachodnim otrzymają dofinansowanie m.in. na organizację i promocję spektakli premierowych, koncertów i festiwali.

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podczas czwartkowego posiedzenia zaakceptował wniosek Zarządu Województwa o pomoc finansową dla instytucji kultury w Szczecinie i Koszalinie. Dodatkowe fundusze na zrealizowanie swoich projektów otrzymają: Teatr Lalek "Pleciuga", Filharmonia Koszalińska oraz Bałtycki Teatr Dramatyczny.

Wiele projektów Pleciugi

Jedyną szczecińską placówką, która otrzyma marszałkowskie wsparcie, jest Teatr Lalek "Pleciuga". Na realizację swoich projektów teatr będzie miał do wykorzystania 400 tys. zł. W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać, że teatr ten "jako jedna z najciekawszych scen w Polsce został wielokrotnie uhonorowany odznaczeniami państwowymi, jak również nagrodami festiwalowymi".

- To bardzo ważne, aby dostęp do kultury był jak najbardziej powszechny, także w mniejszych miejscowościach. Zarówno teatry, jak i filharmonia od lat robią w tej kwestii bardzo wiele. Co roku przyznajemy środki finansowe, aby mogły docierać do jak najszerszego grona widzów na Pomorzu Zachodnim - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Pleciuga przeznaczy dotację przede wszystkim na pokrycie kosztów przygotowania spektakli premierowych (m.in. "Motyla noga", "Dzikie łabędzie", "My i krasnoludki" czy "Niezłe ziółka") oraz projektów artystycznych. Ponadto teatr będzie kontynuować prowadzone od wielu lat letnie warsztaty teatralne. W tym roku po raz pierwszy teatr planuje również zorganizować "Święto Pleciugi". Będzie to barwny, rozśpiewany korowód połączony z koncertem.

W uchwale teatr opisany jest jako jedna z ważniejszych instytucji kultury Pomorza Zachodniego. Obok różnorodnego repertuaru, na który składają się spektakle dramatyczne, muzyczne oraz wieczory kabaretowe, jednostka prowadzi też działalność edukacyjną w zakresie upowszechniania wiedzy o sztuce teatralnej.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wsparcie finansowe dla instytucji kultury w Szczecinie i Koszalinie. Do podziału ponad 1 mln zł

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Szczecin” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne