EN
29.08.2022, 08:35 Wersja do druku

Zabrze. X Festiwal Pendereckiego 24-29 września

Inne aktualności

Kwintet I Virtuosi Italiani, Sinfonia di Vetro Philippa Marguerre’ego, Sinfonia Varsovia i Haendel Laser Show - znajdą się w programie X Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-29 września.

O dacie wydarzenia poinformowało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, do którego należą obiekty, gdzie będzie się ono odbywało. W tym roku festiwal zagości pod ziemią, w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, a także na powierzchni - w niecce zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza.

„Kwintet I Virtuosi Italiani, wirtuoz fletu prostego Maurice Steger, Symfonia szkła Philippa Marguerre’a oraz Sinfonia Varsovia i Haendel Laser Show - to muzyczne fajerwerki dziesia?tej, jubileuszowej edycji Mie?dzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu” – napisano na facebookowym profilu Muzeum przy okazji plakatowej zapowiedzi festiwalu.

Wynika z niej m.in., że festiwalowe koncerty będą odbywały się w Zabytkowej Kopalni Guido – 320 metrów pod ziemią, natomiast finałowe widowisko laserowe zorganizowane zostanie na terenie dawnej kopalni Królowa Luiza – w niecce między pokopalnianymi obiektami, skąd kolejką podwieszaną można dostać się do tej części zabrzańskich podziemi.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 22 października 2013 r., towarzysząc ówczesnym obchodom jubileuszu 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Jego dyrektorem pozostaje od początku związany z regionem kontrabasista Jurek Dybał.

Penderecki zmarł w swoim krakowskim domu 29 marca 2020 r., w wieku 86 lat. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznym; doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawalerem Orderu Orła Białego.

Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona 29 marca br. w Panteonie Narodowym w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza to części współprowadzonego przez samorządy miasta i województwa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które od ponad dekady działa na rzecz zachowania i udostępnienia zabrzańskich zabytków poprzemysłowych. Jego główne obiekty to – obok Guido i Luizy – efektowna siedziba w budynku dawnego starostwa powiatowego, a także zabytkowa wieża wodna przy ul. Zamoyskiego, w której dobiega końca przygotowywanie wystawy o węglu.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido działa na bazie historycznej kopalni, powstałej w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-96 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom trzy poziomy: historyczny 170 m oraz bliższe współczesności 320 m i 355 m.

W udrożnionym stopniowo w ostatnim dziesięcioleciu fragmencie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (funkcjonującym obecnie pod nazwą Sztolnia Królowa Luiza) fragment historycznych wyrobisk przechodzi się pieszo, a ponad 1,1 km trasy to najdłuższy w Polsce, podziemny spływ zasilanymi elektrycznie łodziami. Można tam spotkać m.in. legendarne dla Górnego Śląska postaci Skarbnika i Utopka czy obejrzeć, jak natura ingeruje w ciągnące się kilkadziesiąt metrów pod miastem podziemia.

Trasa rodzinna w Sztolni Królowa Luiza to z kolei doświadczenie autentycznych podziemi kopalni i działających maszyn górniczych z zabawą i nauką, dostępne też dla dzieci. Można tam zobaczyć maszyny górnicze (prezentowane w ruchu), spotkać Skarbnika (opiekuna i strażnika górników) oraz przejechać się autentyczną kolejką górniczą. Na powierzchni działa edukacyjny Park 12C.

Oprócz działalności turystycznej oba obiekty są miejscami organizacji wydarzeń kulturalnych. W Królowej Luizie m.in. w ostatnich latach organizowany jest Carnall Festival – poświęcony muzyce elektronicznej.

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak