EN
30.11.2021, 15:32 Wersja do druku

Zabrze. „Królowa Śniegu” na festiwalu na Ukrainie

„Królowa Śniegu” w reżyserii Maciej Podstawnego z Teatru Nowego w Zabrzu zaprezentowana zostanie podczas edukacyjnego festiwalu sztuki na Ukrainie.

fot. Paweł Janicki /mat. teatru

Zadaniem festiwalu jest kształcenie ukraińskich artystów i rozwój teatru pod kątem nowoczesnych zagadnień i współczesnych technologii. Spektakl zaprezentowany zostanie online na kanale YouTubie w dniach 29 listopada do 5 grudnia 2021 r.

„Królowa Śniegu” to oparta na baśni Hansa Christiana Andersena historia dziewczynki Gerdy, która – z misją ratunkową – wyrusza w najważniejszą w swoim życiu podróż. Chce odnaleźć i uwolnić swojego przyjaciela Kaja, uwiedzionego przez potężną i tajemniczą Królową Śniegu. Baśń rozgrywa się zarówno w Kopenhadze, tuż przed wybuchem I Wojny Światowej, jak i podczas całego XX wieku, w miejscach najbardziej fantastycznych i najbardziej odległych – na dalekiej zmarzniętej północy, tam, gdzie rzeczywistość spotyka się z magią.

„Królowa Śniegu” to baśń przygodowa, ale również opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swojego miejsca i swojego głosu, historia o odwadze, kształtowaniu się tożsamości dziecka, również o upływie czasu i starości, o kobiecości i o nieposkromionej sile natury, nieustannie – i na szczęście – stawiającej człowiekowi opór. To spektakl o wielkiej wyprawie małej Gerdy, która u kresu swej podróży, kiedy dociera do Kaja, jest już świadomą siebie, silną kobietą.

Ale czy dorośli Kaj i Gerda będą szczęśliwi? Wszak w świecie Andersena i naszym świecie nie ma łatwych rozwiązań, a fragmenty zwierciadła stworzonego przez złośliwego trolla nadal spoczywają jak drzazgi w wielu sercach.
Opowieść adresowana jest do wszystkich młodych widzów od 11. roku życia, ale twórcy – na co dzień kojarzeni z teatrem dla dorosłych – obiecują, że nowoczesny i widowiskowy język opowieści, muzyka Anny Steli i powaga, z jaką traktują nastoletniego widza, gwarantują, że „Królowa Śniegu” uwiedzie również dorosłych widzów i stworzy przestrzeń do rozmowy oraz spotkania na linii dziecko – dorosły, kobieta – mężczyzna, dobro – zło.

Spektakl uhonorowany nagrodą „ZŁOTA MASKA 2020” w kategorii najlepszy spektakl dla młodych widzów.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne