EN
18.02.2022, 13:26 Wersja do druku

Wsola. Numerologia i sztuka. Muzeum Gombrowicza zaprasza

Numerologiczne spotkanie poświęcone liczbom w życiu Witolda Gombrowicza i monodram w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej Agnieszki Przepiórskiej, aktorki teatralnej i filmowej – w taki sposób Muzeum Witolda Gombrowicza inauguruje cykl wydarzeń przygotowanych na ten rok. Pierwsze ze spotkań już 22 lutego, o godzinie 18.22 we Wsoli.

fot. mat muz Wsola

W 1963 roku w pewną niedzielę w Barcelonie, Witold Gombrowicz pisał w Dzienniku: „Dotknąłem ziemi europejskiej dziś, 22-go, od dawna wiem, że dwie dwójki to moja cyfra, ziemi argentyńskiej też dotknąłem po raz pierwszy 22-go (sierpnia). Witaj, magio!” Taki zapis pisarz powielił potem w książce Testament. Rozmowy z Dominque de Roux, kładąc jeszcze większy nacisk na „dwójki”. 

Te Gombrowiczowskie „dwójki” i fragmenty jego utworów, w których się pojawiają, będą punktem wyjścia do rozmowy z numerolożką Olgą Stępińską. Pamiętając o tym, że literatura odpowiedzi na ważne pytania szuka czasem w nieoczywistych miejscach, podczas spotkania „Witaj magio!” będziemy przyglądać się numerologicznemu portretowi Witolda Gombrowicza i dociekać, czy literatura była mu pisana i czy „dwójka” to rzeczywiście „jego cyfra”? 

Olga Stępińska to matematyczka, ale także pasjonatka i nauczycielka numerologii. W 2021 roku otworzyła Szkołę Numerologii. Prowadzi swój kanał na YouTube, a niedawno wydała książkę Prawda zaklęta w liczbach. Podręcznik numerologiczny (książkę będzie można kupić od autorki). 

Spotkanie z Olgą Stępińską odbędzie się 22 lutego (drugi miesiąc roku) 2022, we wtorek (drugi dzień tygodnia). Fragmenty utworów Gombrowicza przeczyta Mateusz Michnikowski, aktor radomskiego teatru. Początek o godzinie 18.22. Ilość miejsc ograniczona, ale wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na profilu muzeum na FB. 

Do Wsoli z Radomia dowiezie chętnych bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta, w kierunku Michałowa, o godzinie 17.45. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

Kilka dni później, 27 lutego, w niedzielę, muzeum we Wsoli zaprasza na monodram Simona K. Wołająca na puszczy w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, aktorki Teatru Słowackiego w Krakowie. Reżyserką przedstawienia jest Anna Gryszkówna. 

Spektakl powstał w oparciu o książkę pt. Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak autorstwa Anny Kamińskiej. Opowiada o kobiecie, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać. 

Simona Kossak urodziła się z wyjątkowym nazwiskiem. Jej dziadkiem był malarz Wojciech Kossak, ojcem – także malarz, Jerzy Kossak. Siostrami ojca były malarka Magdalena Samozwaniec i poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Poetką i malarką była również jej siostra – Gloria. Simona tymczasem wyłamała się z tej artystycznej rodzinnej tradycji. Została biolożką i zamieszkała w Puszczy Białowieskiej. 

Grana przez Agnieszkę Przepiórską Simona to postać z krwi i kości, pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona. To spektakl o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, outsiderce, która miała odwagę iść swoją własną drogą, choć została za to odrzucona przez własną rodzinę. 

Po znakomitym spektaklu Ginczanka. Przepis na prostotę życia i bardzo dobrze przyjętym monodramie Kocham Bałtyk to kolejny spektakl Agnieszki Przepiórskiej, który pokazany zostanie w Muzeum Witolda Gombrowicza. Na spotkanie z niezwykłą Simoną Kossak placówka zaprasza w niedzielę 27 lutego, o godzinie 17.00. . 

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany