EN
9.05.2022, 16:04 Wersja do druku

Wsola. Noc Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza

Muzeum Witolda Gombrowicza jak co roku na Noc Muzeów zaprasza... o jedną noc wcześniej. W piątek 13-ego maja we Wsoli odbędzie się recital Barbary Wrońskiej - wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Wcześniej poetyckie spotkanie z Robertem Utkowskim. Wiersze z tomu „Inny stan skupienia” przeczyta Stanisław Biczysko.

fot. mat. organizatora

We Wsoli licho nie śpi. Zwłaszcza w piątek, 13-tego. Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza wtedy na Noc Muzeów. Jak co roku odbędzie się ona we Wsoli dzień przed europejską datą. O godzinie 19.00 rozpocznie się spotkanie z Robertem Utkowskim poświęcone jego najnowszemu tomowi wierszy. Robert Utkowski, dziennikarz, poeta i literaturoznawca debiutował w 1997 roku. Publikował m.in. w „Brulionie", „Kresach", „Kartkach", „Frazie", „Fabulariach". Opublikował kilka książek poetyckich. Najnowsza, „Inny stan skupienia” ukazała się kilka miesięcy temu.  

Wiersze z tego tomu przeczyta Stanisław Biczysko, aktor teatralny i filmowy. Stanisław Biczysko debiutował u Krystiana Lupy, szerszej publiczności znany jest z ról m.in. w filmach „Miasto 44”, „Listy do M. 2” czy „U Pana Boga w ogródku”. Radomianie zaś powinni pamiętać go z kreacji w Teatrze Powszechnym, w którym występował przez kilka lat. Grał m.in. w spektaklu „Tancerz mecenasa Kraykowskiego” wg. opowiadania W. Gombrowicza.

fot. mat. organizatora

O godzinie 20.00 swój recital rozpocznie Barbara Wrońska - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Przez wiele lat współtworzyła zespół Pustki. Wraz z siostrą tworzyła także duet Ballady i Romanse. Utwory tego duetu pojawiły się w nagradzanym filmie „Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.
Barbara Wrońska od kilku lat rozwija swoją solową karierę. Przez wielu krytyków uważana jest za jedną z lepszych polskich autorek tekstów. Jej pierwszy album, płyta „Dom z ognia” (wyd. 2018 r.) był nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku Pop Alternatywny, zaś Barbara Wrońska była nominowana w kategorii Kompozytor Roku (Muzyka Rozrywkowa). W komentarzach pod teledyskami do jej utworów można przeczytać często zdania typu „Świetny głos, świetna muzyka. BRAWO!”, „przepiękna muzyka i wokal wspaniały!!!” czy „Słucham w kółko i nie mogę przestać. Rewelacja!”. W kompozycjach Barbary Wrońskiej czuć tęsknotę za polską piosenką z lat 60, przewrotnie połączoną z nowoczesnymi brzmieniami.
We Wsoli wokalistce będą towarzyszyli Tomasz Kasiukiewicz (instrumenty klawiszowe) oraz Piotr Zalewski (bas).  

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Muzeum zapewnia dojazd z Radomia do Wsoli – bezpłatny autobus odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Michałów) o godz. 18.20. Powrót po wydarzeniu, ok. godz. 21.00.

Stałą ekspozycję Muzeum Witolda Gombrowicza oraz wystawę czasową prezentującą „Gombrowiczowskie” plakaty autorstwa najlepszych światowych plakacistów można będzie oglądać tego wieczora do godz. 22.00.

Źródło:

Materiał nadesłany