EN

26.11.2020, 16:30 Wersja do druku

Wsola. Festiwal „Opętani literaturą” w dwóch odsłonach. Wręczono nagrodę Gombrowicza

W kameralnym gronie w muzeum we Wsoli wręczona została Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie transmitowane było na żywo w internecie. To na razie prolog festiwalu „Opętani literaturą”. Główna część imprezy odbędzie się wiosną przyszłego roku.

na zdjęciu Barbara Sadurska i Michał Nogaś w wannie Gombrowiczów

Decyzją kapituły, Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza w roku 2020 otrzymała Barbara Sadurska za książkę „Mapa”. Nagroda Gombrowicza wręczana jest zazwyczaj podczas festiwalu Opętani Literaturą, który odbywa się w Radomiu i we Wsoli na początku września. W tym roku jednak organizatorzy musieli swoje plany zmienić – sytuacja nie pozwoliła zorganizować festiwalu w pełnym wymiarze także w drugim, zaplanowanym awaryjnie terminie.

Dlatego Muzeum Witolda Gombrowicza zdecydowało, że festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach. W listopadzie zaprosiliśmy na festiwal „Opętani literaturą – prolog”. Wydarzenia zorganizowaliśmy pod jakże aktualnym hasłem „(Nie)normalność”.

Uroczystość wręczenia Nagrody Gombrowicza odbyła się w kameralnym gronie, ale za to w relacji transmitowanej na żywo w internecie. Spotkanie uświetniła swoim koncertem Gaba Kulka.

Po wręczeniu nagrody z Barbarą Sadurską rozmawiał Michał Nogaś. Dzień wcześniej Tomasz Tyczyński rozmawiał z laureatką poprzedniej edycji, Olgą Hund.

Zapisy spotkań znaleźć można na naszym profilu na FB, oraz na kanale YT Muzeum Literatury:

Rozmowa z Olgą Hund. Z laureatką Nagrody Gombrowicza w 2019 r. rozmawia Tomasz Tyczyński

https://youtu.be/QkScVsYjf9s

Wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i koncert Gaby Kulki (fragmenty)

https://youtu.be/XMhT4RJ7s6s

Rozmowa z Barbarą Sadurską. Z laureatką Nagrody Gombrowicza w 2020 r. rozmawia Michał Nogaś https://youtu.be/vNlJPSbdXCA

Główna część festiwalu odbędzie się wiosną; mamy nadzieje, że nic już nie stanie jej na przeszkodzie.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez Prezydenta Radomia. Współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Wyróżnieniu patronuje Rita Gombrowicz. Do V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszonych zostało ponad 100 książek. W czerwcu 2020 r. kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska wskazała pięć nominowanych tytułów, zaś we wrześniu wybrała laureatkę.

Organizacja wydarzeń festiwalowych i związanych z Nagrodą Gombrowicza nie byłaby możliwa bez wsparcia Mecenasa Nagrody – Jarosława Krzyżanowskiego i Partnera Głównego - Unidevelopment S.A. Partnerami Nagrody są także Wodociągi Miejskie Sp. z o.o. oraz Fundacja Instytut Gombrowiczowski. Patroni medialni V edycji: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, TVP Kultura, Lubimyczytac.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.

fot. Robert Utkowski

Źródło:

Materiał nadesłany