EN

19.05.2021, 08:20 Wersja do druku

Wrocław. Znamy program 41. PPA. Wystąpią m.in. rosyjska grupa Pussy Riot i zwycięzca Konkursu Eurowizji

- Udało nam się zachować niemal cały program sprzed półtora roku - mówi dyrektor Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak. W czerwcu do Wrocławia przyjadą m.in. buntowniczki z grupy Pussy Riot i zwycięzca Konkursu Eurowizji sprzed czterech lat Portugalczyk Salvador Sobral. Sprzedaż biletów ruszy 22 maja.

fot. proj. Damian Styrna / mat. organizatora



41. Przegląd Piosenki Aktorskiej zaplanowany był na marzec 2020 roku. Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę terminu na jesień, ostatecznie przesunięto imprezę na czerwiec. Tegoroczne PPA odbędzie się w dniach 11-20 czerwca. - To chyba najpóźniej w historii, jeszcze nigdy nie było Przeglądu tak późną wiosną - mówił na wtorkowej konferencji prasowej Konrad Imiela, dyrektor teatru Capitol organizującego PPA.

- Udało nam się niemal w całości zachować program, do którego pierwsze podejście robiliśmy półtora roku temu - mówił szef artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak. - Wielu artystów przyjedzie do nas z tym programem, który obiecali zaprezentować półtora roku temu. Ciekawi mnie, czy zmienią się interpretacje, bo zmienił się kontekst, w jakim teraz będą pokazywane.
Na początek Konkurs

Całość zacznie tradycyjnie II etap Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Wystąpią w nim m.in. znana z zespołu Girls on Fire Marta Dzwonkowska związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub, czyli małżeństwo muzyków, laureaci 24. OFPA w Rybniku oraz aktorka filmowa i telewizyjna Marta Mazurek szerokiej publiczności znana z serialu „Wojenne dziewczyny” i filmu „Córki dancingu”.
WROsound 2019 przed wrocławskim Impartem

Finalistów najpierw oceniać będzie Rada Artystyczna PPA. Zasiadają w niej Maja Kleszcz, Justyna Szafran, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk. W finale 18 czerwca oceni ich jury, czyli dziennikarka Anna Gacek, wokalistka Renata Przemyk, aktorka Justyna Szafran, reżyser Marcin Liber i muzyk Jacek „Budyń” Szymkiewicz. Finał konkursu wyreżyseruje Paweł Palcat.

Nagrody w Konkursie to 3 tys. zł dla każdego uczestnika Konkursu zakwalifikowanego do Finału, a na zwycięzców czekać będą Grand Prix, czyli statuetka Tukana Złotego i 25 tys. zł oraz Tukan Dziennikarzy i Tukan Publiczności. Wśród nagród są też nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej (10 tys. zł), nagroda Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Kulturalnego Polonica (4 tys. zł i zaproszenie na 28. edycję festiwalu Rock & Chanson w Kolonii) i nagroda Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, czyli 50 godzin sesji nagraniowej.
Buntowniczki z Rosji, goście z Portugalii, Holandii i Bułgarii

Wśród gości z zagranicy jest rosyjska radykalna grupa Pussy Riot. "Riot Days to coś więcej niż koncert – to coś pomiędzy porywającym teatrem muzycznym, który przygważdża Putina, jazzowo-punkrockowym recitalem i pokazem filmowym wstrząsającego thrillera" - tak o występie rosyjskiej grupy na festiwalu na Edinburgh Fringe pisał dziennikarz "The Guardian". Pussy Riot są głośne, zdecydowane w poglądach i wyraziste w treści, a za swoją działalność są w ojczyźnie represjonowane przez władze. - Nie podajemy obsady tego koncertu, bo mam informację, że liderka formacji siedzi właśnie w areszcie - mówiła rzeczniczka PPA Joanna Kiszkis. - Dlatego konstruują nowy program, to będzie premiera - dodał Studniak.


Z Portugalii przyjedzie Salvador Sobral, zwycięzca 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, który sukces wyśpiewał sobie rzewną balladą "Amar Pelos Dois". Jego muzyka to połączone fado, jazz, blues, folk i bolero. - Jego misją jest apoteoza życia, głosi miłość, co dziś jest bardzo ważne - opowiadał Studniak.

Holandię reprezentować będzie wokalistka Kovacs i jej stylowy pop, solowy koncert zagra Ivo Dimchev, bułgarski performer, tancerz, malarz i piosenkarz. - To wspaniały artysta będący czystą sztuką. Świetnie się wpasowuje w nasz program, bardzo mi zależało na kontynuowaniu tej eklektycznej drogi festiwalu - mówi szef PPA.
Wiele twarzy polskiej muzyki

Wystąpi też duet Karaś/Rogucki, który powstał po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj komponują muzykę. Inspirują się muzyką lat 80., zimną falą i new romantic, krytycy podkreślają melodyjność utworów, ich taneczny potencjał, a jednocześnie zatracenie w słowie, dekadencki, schyłkowy klimat treści.

W koncercie "Renata Przemyk i Mężczyźni" usłyszymy wymienioną w tytule wokalistkę, z którą, w duetach, wystąpią Adam Nowak z Raz Dwa Trzy, Czesław Mozil, Marek Dyjak, John Porter, Leski i Buslav. Magdalena Kumorek zaprezentuje się w programie "Madaleine" będącym połączeniem jej własnych piosenek, monologów i skeczy.


Mary Komasa przyjedzie z albumem „Disarm”, na którym połączyła klasyczną orkiestrę z elektroniką. - To hołd oddany mojej generacji spadających gwiazd. Świadectwo przemiany, której doświadczyłam, oraz konsekwencji, z którymi musiałam się zmierzyć – mówi artystka.

Usłyszymy również „Ballady Plebejskie” zespołu Huncwot, w którym śpiewa Natalia Sikora, laureatka 26. PPA, zwyciężczyni drugiej edycji programu The Voice of Poland. To synteza ulicznego zgiełku, na tle którego rozgrywają się życiowe perypetie symbolicznych bohaterów. Muzyka zespołu oscyluje między punkiem, jazzem, a prog rockiem.
Teatr pełen piosenek

W programie jest też przedstawienie o zmarłym niedawno Robercie Brylewskim. Muzyk był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury ostatniego półwiecza jako lider Kryzysu, Brygady Kryzys, Armii i Izraela. Spektakl reżyseruje Grzegorz Laszuk, lider legendarnej Komuny Warszawa, kiedyś zdeklarowany anarchista, dzisiaj artysta-społecznik. Opowieść o ojcu chrzestnym polskiego punka staje się dla niego okazją do postawienia elementarnych pytań o własne życiowe wybory. W spektaklu usłyszymy najważniejsze piosenki Brylewskiego, a na scenie obok aktorów Teatru Studio pojawiają się ważni muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę grupy Mitch & Mitch.

"Boże! Ojczyzna! – Ale jaka?" to tytuł spektaklu Bogusława Sobczuka. Występują w nim Jan Frycz, Andrzej Grabowski i Daniel Olbrychski oraz Marcin Januszkiewicz, Weronika Kowalska, Adrianna Kućmierz, Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska i Judyta Wenda. Koncert jest próbą odpowiedzi na tytułowe pytanie „Epigramatu” Juliusza Słowackiego, pokazuje Polskę wzniosłą, groteskową, śmieszną, pokraczną, wczorajszą, współczesną, zapyziałą, szlachetną, odpychającą, a przede wszystkim dramatycznie podzieloną. Usłyszymy m.in. piosenki Piotra Bukartyka, Jana Wołka, Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego, Jacka Kleyffa, Jacka Kaczmarskiego, Krzysztofa Zalewskiego, Kazika Staszewskiego i Wojciecha Młynarskiego

Teatr Współczesny w Szczecinie zaprezentuje się z musicalem "Być jak Beata" złożonym z przebojów Bajmu i będącym "głosem" zwykłych, statystycznych Polaków, którzy uwielbiają Beatę Kozidrak.
To idzie młodość

Warszawska Akademia Teatralna przyjedzie z dwoma przedstawieniami. Pierwszy to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego. "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów" wyreżyserowała Agata Duda-Gracz, muzykę skomponował Łukasz Wójcik. Bazą sztuki jest dwadzieścia żywotów uznanych za święte połączonych w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia. Drugi to dyplom studentów kierunku Aktorstwo Teatru Muzycznego "Przybysz" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. To poemat muzyczny na motywach albumu Shauna Tana „The Arrival” opowiada o drodze tytułowego Przybysza do Nowego Świata.


Spektakl "Inni ludzie" na podstawie książki Doroty Masłowskiej zaprezentują studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Reżyserem sztuki jest Maciej Stuhr.

W programie nie zabraknie Nurtu Off, czyli spektakli młodych twórców, które wybrane zostały wyłącznie na podstawie scenariusza i będą miały premiery na tegorocznym PPA. Zobaczymy je na Scenie Ciśnień teatru Capitol oraz w streamingu na żywo.

Będą to inspirowana życiem i twórczością Marca Chagalla "Biała szmata" grupy Antroposen, "Najczęściej zadawane pytania. Rewia Drag Queen" niezależnego wrocławskiego Teatru Novy Ruch oraz "Kwadrat", spektakl o relacji dwójki przyjaciół zamkniętych w nieokreślonej przestrzeni. W tej odsłonie Nurtu Off znalazły se też punk-opera o lewicowej organizacji terrorystycznej RAF znanej także jako Grupa Baader-Meinhof, czyli "Śmierć Człowieka-Wiewiórki" w reżyserii Roberta Traczyka, "Mury krzyczą albo uliczna śpiewka" w reżyserii Magdalena Drab i "Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki" fundacji Pomysłodalnia.
Finał i Gala na koniec

Drugą część Koncertu Finałowego wypełni zwycięzca ostatniego Konkursu PPA Ralph Kaminski z recitalem "Kora" opartym na piosenkach Kory i Maanamu. - Od dawna moim marzeniem było zmierzenie się z piosenkami zespołu Maanam i tym samym uczczenie pamięci oraz oddanie hołdu Korze – mówi artysta. – Piosenki Kory są mi ogromnie bliskie. Album „Róża” był pierwszym, którego słuchałem w wieku 4 lat, leżąc na dywanie i odtwarzając w kółko kasetę.

Koncert Galowy będzie zatytułowany "Wiązanka pieśni miłosnych", wyreżyseruje go Jan Klata. Kierownictwo muzyczne objął Piotr Dziubek, a Tymon Tymański zajął się tłumaczeniem tekstów, które zaśpiewają Katarzyna Figura, Emose Uhunmwangho, Paulina Walendziak, Marcin Czarnik, Roman Gancarczyk, Bartosz Porczyk, Arkadiusz Pyć i Cezary Studniak. - Jan Kalta jest czujny i nie wątpię, że jego Gala skręci w stronę jakiś bardzo aktualnych kontekstów. Bardzo jestem ciekaw, jak te pieśni zabrzmią właśnie dziś - mówi Studniak.
PPA na scenie i w internecie

Spektakle PPA oglądać będziemy oczywiście w Capitolu, a także na Scenie w Podwórku w Imparcie, w AST na Braniborskiej, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, Synagodze pod Białym Bocianem i na dużej scenie Teatru Polskiego.

- Udało nam się zorganizować budżet zbliżony do tego, który planowaliśmy półtora roku temu. To 2 185 tys. zł - mówi Paweł Krupski, producent festiwalu. - Uczciwie trzeba przyznać, że po raz pierwszy od kilku lat dofinansowało nas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymaliśmy 150 tys. zł - dodał Konrad Imiela.

PPA będzie miało formę hybrydową - część wydarzeń będzie transmitowana lub retransmitowana w internecie. - Liczymy, że uda nam się spotkać z publicznością w tym wyznaczonym na czerwiec terminie - mówi Joanna Kiszkis. - Ciągle mamy w głowie to, że obecne poluzowanie obowiązuje do 5 czerwca, ale liczymy, że teraz już będzie tylko lepiej.

Bilety w sprzedaży będą od soboty, 22 maja. Więcej informacji znajdziemy na stronie PPA - serwis od tego roku ma nowy adres www.ppa.teatr-capitol.pl.

Tytuł oryginalny

Znamy program 41. PPA. Wystąpią m.in. rosyjska grupa Pussy Riot i zwycięzca Konkursu Eurowizji

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Rafał Zieliński

Data publikacji oryginału:

19.05.2021