EN

1.07.2020, 16:07 Wersja do druku

Wrocław. Zmodernizowano i wzbogacono wystawę stałą w Hali Stulecia

Dwie wirtualne wycieczki, w trakcie których można poznać architekta Maksa Berga oraz zajrzeć do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, wzbogaciły wystawę stałą w Hali Stulecia. Nowości można obejrzeć od czwartku w Visitor Center Hali Stulecia.

Nowa odsłona wystawy stałej to część większych zmian zachodzących w Hali Stulecia, które rozpoczęły się od realizacji nowej identyfikacji wizualnej. Modernizacji ekspozycji stałej towarzyszyło też przeprojektowanie dawnego Centrum Poznawczego znajdującego się w Hali.

"Postawiliśmy na multimedia i interakcję. To bezpośrednie zaangażowanie zwiedzającego w prezentowane treści wydaje się być kluczem do sukcesu. Dlatego postawiliśmy na edukację poprzez wielozmysłowe doświadczanie" - powiedziała prezes Hali Stulecia Magdalena Piasecka.

Ekspozycję stałą wzbogacono o dwie wirtualne wycieczki opracowane w technologii Virtual Reality. W ich trakcie można m.in. poznać architekta Hali Stulecia - Maksa Berga, zajrzeć do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a także wzbić się ponad Halę Stulecia i Iglicę i obejrzeć kompleks z wysokości.

Wrocławska Hala Stulecia powstała na początku XX wieku dla uczenia 100. rocznicę wydania we Wrocławiu przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy. Autorem jej projektu był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-25.

Obiekt pełni obecnie rolę hali wystawienniczej, odbywają się tam także mecze m.in. koncerty i spektakle operowe. W 1997 r. hala gościła papieża Jana Pawła II i uczestników Kongresu Eucharystycznego.

13 lipca 2006 r. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Obiekt uznany został za twórczy i innowacyjny przykład rozwoju technik budowlanych w dużych konstrukcjach zbrojonych, wyznaczający jeden z punktów zwrotnych w historii wykorzystywania stali do wzmocnienia struktur budowlanych.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Doczekalski

Data publikacji oryginału:

01.07.2020