EN

12.05.2021, 08:27 Wersja do druku

Wrocław. Zmarł Ferdynand Matysik

W wieku 90 lat zmarł Ferdynand Matysik, aktor filmowy i teatralny związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

fot. mat. teatru

Ferdynand Matysik był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Debiutował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a w latach 50. i 60. pracował także w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie.
Ferdynand Matysik w teatrze

Wystąpił tam jako Stach w inaugurującym przedstawieniu w reżyserii Wandy Wróblewskiej "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale", po czym zagrał ponad czterdzieści ról w przedstawieniach takich reżyserów, jak Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Jerzy Zegalski, Józef Gruda, Wanda Laskowska, Lidia Zamkow, Józef Szajna czy Piotr Paradowski.

Od 1964 roku był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zagrał na wrocławskiej scenie ponad sto ról.

Wielokrotnie nagradzano go za niezapomniane kreacje: dwukrotnie otrzymał nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu – za rolę Pijaka w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii J. Grzegorzewskiego (1976) i za Kirkora w "Koczowisku" Tomasza Łubieńskiego w reżyserii T. Minca (1980). Otrzymał także nagrodę Towarzystwa Miłośników Wrocławia za całokształt pracy artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem roli Kirkora.

Zagrał również Kazka w "Kondukcie" - za rolę tę otrzymał nagrodę na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Był Papkinem w "Zemście" i Czepcem w "Weselu".
Ferdynand Matysik w filmach

Zagrał w kilkudziesięciu filmach. W "Popiele i diamencie" wcielił się w rolę Staszka Gawlika, robotnika z cementowni, którego zabił Maciek. W "Samych swoich" był dowódcą radzieckiego czołgu, który wjechał na podwórko Pawlaka. W "Koglu-moglu" i drugiej części filmu grał Zawadę, ojca Pawła.

Wystąpił też w "Jasminum" - był kinooperatorem Teofilem, a jego ostatni film to "Leśne doły", gdzie grał Wojciecha, męża Leokadii.

Widzowie mogli go oglądać także w serialach, m.in. "Fali zbrodni", "Świecie według Kiepskich", "Na kłopoty... Bednarski" czy "Daleko od szosy". Występował również w kabarecie "Dreptak" Andrzeja Waligórskiego.

Matysik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
***

Ferdynand Matysik zmarł 9 maja 2021 roku w wieku 90 lat. O śmierci aktora poinformowała jego rodzina. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w piątek, 14 maja 2021 roku o godz. 13 w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca we Wrocławiu przy ulicy Bujwida.

Tytuł oryginalny

Zmarł wybitny aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Grał w "Jasminum", "Koglu-moglu", "Wyjściu awaryjnym"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

JD

Data publikacji oryginału:

12.05.2021