EN
9.05.2022, 10:53 Wersja do druku

Wrocław. "Wyniosła" Wrocławskiego Teatru Tańca w CK Agora

22 maja  o 18:00 i 20:00 w ramach projektu partnerskiego Centrum Kultury Agora z Wrocławskim Teatrem Tańca będzie można obejrzeć spektakl „Wyniosła”. Spektakl jest próbą uchwycenia tożsamości kobiety za pomocą słowa, dźwięku i ruchu. Wstęp wolny.

fot. mat. teatru

„Wyniosła” to spektakl opowiadający językiem słowa i ruchu o różnorodnych przeżyciach kobiety. Tytuł zawiera z jednej strony dumę, będącą elementem osobowości każdego człowieka, z drugiej relacje kobiety z otoczeniem oraz jej wewnętrzne życie i łączące się z nim przemiany. To skrajne odczuwanie, kolory zmysłowości i niepewności, siła i słabość, rozmaite zapachy kobiety, doświadczanie. To także wywrócenie się na lewą stronę. Skomponowana specjalnie do spektaklu muzyka Michała Ziółkowskiego łączy się z fragmentami poezji Janiny Wójcickiej, Haliny Poświatowskiej, Anny Świrszczyńskiej, Juliana Tuwima czy Wisławy Szymborskiej. Spektakl staje się swoistym poematem tanecznym, w którym słowa wypowiadane przez dwie aktorki dramatyczne znajdować mają odzwierciedlenie w ruchach tancerek. „Wyniosłe” to spektakl dla widza wrażliwego, który w teatrze szuka nie tylko piękna, ale i odważnej oceny rzeczywistości.

Przeżyciom naszym prawdziwy niesie kształt: koliber-motyl, ukwiał-koral. Jak nietoperza woła najwyższym ultradźwiękiem, bawi się tęczą nowych barw, odmiennych smaków, wrażeń, czuć, wzbogaca dotyk, wzrok i słuch, przetwarza jaźń, pomaga snuć zwielokrotnioną wizję świata - Janina Wójcicka „Wyobraźnia”

Reżyseria i choreografia:
·         Bożena Klimczak
Występują:
·         Anita Balcerzak
·         Paulina Chapko
·         Karolina Szymańska
·         Paulina Woś
Muzyka:
·         Michał Ziółkowski

Wrocławski Teatr Tańca – w przestrzeni teatralnej od listopada 2016 roku. Od 2019 roku dyrektorką zespołu jest Bożena Klimczak, dr sztuki w dyscyplinie rytmika i taniec, reżyserka, tancerka i choreografka. Dotychczas Teatr wystawił cztery spektakle: „Klatkę z łez”, „Poradnik młodości”, „Ławeczkę” i „Wyniosłą”. Celem przyświecającym zespołowi jest stworzenie nowej przestrzeni artystycznej we Wrocławiu, która będzie aktywnie uczestniczyć w ogólnopolskich i europejskich wydarzeniach kulturalnych, tworzyć odważne spektakle, integrować środowisko artystyczne, edukować nowe pokolenie artystów  oraz stwarzać przestrzeń, w której połączenie wielu dziedzin sztuki stanie się faktem.Źródło:

Materiał nadesłany