EN

27.01.2025, 11:32 Wersja do druku

Wrocław. Wygrany konkurs i „Moby Dick” – premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Statek Pequod jest miejscem schronienia dla pięciu zbłąkanych dusz, tajemniczego wróżbity i wyimaginowanych zwierząt. Płyną w celu upolowania wiecznie nieuchwytnego, białego wieloryba. Premiera „Moby Dicka” 31 stycznia we wrocławskiej Pantomimie. 

fot. Rafał Skwarek, mat. teatru

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zorganizował konkurs na debiut reżyserski, którego zwycięzcą – decyzją widzów – został Jakub Zalasa z przedstawieniem „Moby Dick” na motywach powieści Hermana Melville'a.

"To wielka i mądra powieść, ufundowana na zwariowanej strukturze, co umożliwia twórcy teatralnemu wiele operacji wyobrażeniowych. W środowisku powiedzielibyśmy, że to wdzięczny materiał. Melville’owi udało się opisać niemal całe ludzkie doświadczenie. W jednym spektaklu nie da się rzecz jasna poruszyć wszystkiego, ale mam nadzieję, że będzie to udany sparing z kolosem, z poszanowaniem dla tekstu." - mówi reżyser Jakub Zalasa.

Nagrodą w konkursie była produkcja sztuki teatralnej i występ na deskach wrocławskiej Pantomimy. — Po raz pierwszy realizujemy premierę wybraną głosami publiczności, która zdecydowała o laureacie konkursu i finalnie o przedstawieniu, które wejdzie do naszego repertuaru. Cieszymy się, że razem z naszą widownią, możemy tworzyć teatr otwarty, oparty na dialogu i poszukiwaniu nowoczesnych form komunikacji — mówi dyrektorka Agnieszka Charkot. 

Spektakl bazuje na wieloletniej tradycji pantomimy i języku wrocławskiego zespołu, w zderzeniu ze współczesnym przekazem teatru dramatycznego i w towarzystwie muzyki wykonywanej na żywo.

"Myślę, że to co łączy pantomimę i +Moby Dicka+ to spore zainteresowanie tematem wiary. Mam tylko szkicową wiedzę na temat tej formy teatralnej, ale jeśli dobrze rozumiem jej podstawy, to wiele w praktyce mima polega na głębokiej wierze w siłę swojej ekspresji. To praktyka, która miejscami graniczy z ezoteryką. Poza tym jest to strasznie atrakcyjny język sceniczny, zdolny prostymi środkami aktywizować wyobraźnię aktorów oraz odbiorców, i jest w stanie pomieścić wielką wyobraźnię Melville’a." - stwierdził reżyser.

Premiera: 31 stycznia o godzinie 19:00.

Kolejne spektakle: 1 lutego o godz. 19:00 |

2 lutego o godz. 17:00 |

27 i 28 lutego o godz. 19:00.

Miejsce: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego (ul. Księcia Witolda 62).

Obsada: Artur Borkowski, Izabela Cześniewicz, Jan Kochanowski, Karolina Pewińska, Jakub Pewiński, Krzysztof Szczepańczyk.

Twórcy: Jakub Zalasa (reżyseria i adaptacja), Katarzyna Kuzka (choreografia), Jan Bąk (muzyka), Jakub Kotynia (scenografia, wizualizacje), Julia Zawadzka (kostiumy), Helena Rakovich (światła), Karol Nepelski (konsultacje dźwiękowe).

Źródło:

wroclaw.pl
Link do źródła

Autor:

Błażej Organisty

Data publikacji oryginału:

24.01.2025