Statek Pequod jest miejscem schronienia dla pięciu zbłąkanych dusz, tajemniczego wróżbity i wyimaginowanych zwierząt. Płyną w celu upolowania wiecznie nieuchwytnego, białego wieloryba. Premiera „Moby Dicka” 31 stycznia we wrocławskiej Pantomimie.
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zorganizował konkurs na debiut reżyserski, którego zwycięzcą – decyzją widzów – został Jakub Zalasa z przedstawieniem „Moby Dick” na motywach powieści Hermana Melville'a.
"To wielka i mądra powieść, ufundowana na zwariowanej strukturze, co umożliwia twórcy teatralnemu wiele operacji wyobrażeniowych. W środowisku powiedzielibyśmy, że to wdzięczny materiał. Melville’owi udało się opisać niemal całe ludzkie doświadczenie. W jednym spektaklu nie da się rzecz jasna poruszyć wszystkiego, ale mam nadzieję, że będzie to udany sparing z kolosem, z poszanowaniem dla tekstu." - mówi reżyser Jakub Zalasa.
Nagrodą w konkursie była produkcja sztuki teatralnej i występ na deskach wrocławskiej Pantomimy. — Po raz pierwszy realizujemy premierę wybraną głosami publiczności, która zdecydowała o laureacie konkursu i finalnie o przedstawieniu, które wejdzie do naszego repertuaru. Cieszymy się, że razem z naszą widownią, możemy tworzyć teatr otwarty, oparty na dialogu i poszukiwaniu nowoczesnych form komunikacji — mówi dyrektorka Agnieszka Charkot.
Spektakl bazuje na wieloletniej tradycji pantomimy i języku wrocławskiego zespołu, w zderzeniu ze współczesnym przekazem teatru dramatycznego i w towarzystwie muzyki wykonywanej na żywo.
"Myślę, że to co łączy pantomimę i +Moby Dicka+ to spore zainteresowanie tematem wiary. Mam tylko szkicową wiedzę na temat tej formy teatralnej, ale jeśli dobrze rozumiem jej podstawy, to wiele w praktyce mima polega na głębokiej wierze w siłę swojej ekspresji. To praktyka, która miejscami graniczy z ezoteryką. Poza tym jest to strasznie atrakcyjny język sceniczny, zdolny prostymi środkami aktywizować wyobraźnię aktorów oraz odbiorców, i jest w stanie pomieścić wielką wyobraźnię Melville’a." - stwierdził reżyser.
Premiera: 31 stycznia o godzinie 19:00.
Kolejne spektakle: 1 lutego o godz. 19:00 |
2 lutego o godz. 17:00 |
27 i 28 lutego o godz. 19:00.
Miejsce: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego (ul. Księcia Witolda 62).
Obsada: Artur Borkowski, Izabela Cześniewicz, Jan Kochanowski, Karolina Pewińska, Jakub Pewiński, Krzysztof Szczepańczyk.
Twórcy: Jakub Zalasa (reżyseria i adaptacja), Katarzyna Kuzka (choreografia), Jan Bąk (muzyka), Jakub Kotynia (scenografia, wizualizacje), Julia Zawadzka (kostiumy), Helena Rakovich (światła), Karol Nepelski (konsultacje dźwiękowe).